Obserwuj w Google News

Ważna zmiana CEV dla siatkarzy. Odczuje ją większość zawodników

1 min. czytania
12.10.2022 18:07
Zareaguj Reakcja

Europejska Federacja Siatkówki (CEV) zgodnie z wytycznymi międzynarodowej organizacji podjęła decyzję w wieku zawodników. Od 2023 roku dziewczęta oraz chłopcy podczas mistrzostw Europy rywalizować będą w tych samych kategoriach wiekowych. Jednocześnie przedstawiono gospodarzy turniejów do 2025 roku.

siatkówka
fot. Shutterstock

Do tej pory chłopcy rywalizowali na ME siatkarzy w kategoriach do lat 17, 18, 20 oraz 22. Natomiast dziewczęta do lat 16, 17, 19 oraz 21. CEV wprowadził zmiany, które będą obowiązywać już od przyszłego roku. Wówczas wiek nie będzie różnic między męskimi i żeńskimi turniejami - pozostaną grupy do lat 17, 18, 20 oraz 22.

Włodarze Europejskiej Federacji Siatkówki zdecydowali się na kontynuowanie organizacji rozgrywek do lat 22, które po raz pierwszy odbyły się w tym roku w Polsce. Biało-czerwoni wywalczyli w Tarnowie brązowy medal.

CEV wyrównuje kategorie wiekowe

To nie jedyne zmiany w młodzieżowych turniejach. Federacja powiększyła liczbę uczestników rozgrywek finałowych z 12 do 16, argumentując tę decyzję chęcią popularyzacji siatkówki w krajach europejskich i zapewnienia młodym zawodnikom możliwości sprawdzenia się na najwyższym poziomie areny międzynarodowej. Wyjątek stanowią imprezy do lat 22, w nich niezmiennie uczestniczyć będzie 12 zespołów.

Federacja ogłosiła również gospodarzy mistrzostw Europy do 2025 roku. W przyszłym roku odbędzie się turniej do lat 17 - chłopcy rywalizować będą w Czarnogórze, a dziewczęta w Serbii i na Węgrzech.

Żaden z młodzieżowych turniejów przez najbliższe trzy lata nie odbędzie się w Polsce.

RadioZET.pl/PAP