Zamknij

Tomasz Wójtowicz nie żyje. Legendarny polski siatkarz miał 69 lat

24.10.2022 23:14

Tomasz Wójtowicz, jeden z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy, nie żyje. Mistrz świata z Meksyku i mistrz olimpijski z Montrealu zmarł w wieku 69 lat. O jego śmierci poinformowano na profilu PlusLigi.

Tomasz Wójtowicz
fot. Mateusz Jagielski/East News

- Raz jest lepiej, raz gorzej. Teraz szukamy nowego leczenia, bo chemioterapia przestała działać - mówił Tomasz Wójtowicz w rozmowie z "Faktem", która ukazała się na portalu w poniedziałek 24 października. Kilka godzin później napłynęły tragiczne wieści o śmierci legendy polskiej siatkówki.

"Dzisiaj odszedł od nas mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce Tomasz Wójtowicz. Tę smutną wiadomość przekazała nam Jego Rodzina. Od dłuższego czasu walczył z chorobą nowotworową. Polska Liga Siatkówki składa najszczersze kondolencje najbliższym" - napisano na Twitterze PlusLigi.

Tomasz Wójtowicz - przyczyna śmierci

Tomasz Wójtowicz od 2019 roku walczył z nowotworem trzustki. - Pojechałem do szpitala na badania i wyszło, że coś uciska drogi żółciowe. Podczas badania tomografem okazało się, że mam guza - opowiadał w rozmowie z "Przeglądem Sportowym". Przez dłuższy czas nie chciał publicznie wypowiadać się o swojej chorobie.

Tomasz Wójtowicz - sukcesy, osiągnięcia

Tomasz Wójtowicz był jednym z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy. W 1974 roku triumfował w mistrzostwach świata w Meksyku, a dwa lata później zdobył złoty medal olimpijski w Montrealu. Na koncie miał cztery srebrne krążki mistrzostw Europy. W drużynie narodowej rozegrał ponad 300 spotkań.

Był pierwszym Polakiem, który w 2002 roku wprowadzony został do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball Hall of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce. Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław dostąpili trzej inni Polacy - Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Jerzy Wagner (2010).

Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Był honorowym obywatelem tego miasta.

RadioZET.pl/plusliga.pl/PAP