Zamknij

Nowe zasady kwalifikacji olimpijskiej. Polacy poznali szereg zmian

Maciej Walasek
07.04.2022 13:21

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) opublikowała najnowsze zasady kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu. Przepisy obejmują nie tylko spore zmiany w samych eliminacjach, ale także w turnieju głównym.

Bartosz Kurek i Wilfredo Leon
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

W dotychczasowej formule igrzysk olimpijskich siatkarzy i siatkarek rywalizowało po 12 zespołów, które były podzielone na dwie grupy po sześć drużyn. Na nieco ponad dwa lata przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu ogłoszono nowe zasady turnieju głównego, jak i samego zdobywania olimpijskich przepustek.

Walka o "bilety" do Paryża ma rozpocząć się w drugiej połowie 2023 roku. Na przełomie września i października zaplanowano trzy turnieje kwalifikacyjne. W każdej imprezie wystąpi po osiem reprezentacji, a dwa najlepsze zespoły w każdej z grup uzyskają awans na IO w Paryżu. Kto wystąpi w tych zmaganiach? Uczestnicy zostaną wyłonieni na podstawie zajmowanego miejsca w światowym rankingu.

IO w Paryżu: Zmiany kwalifikacji olimpijskich. Co czeka Polaków?

Po tych trzech turniejach eliminacyjnych poznamy w sumie siedem ekip, które powalczą na igrzyskach w Paryżu: do sześciu najlepszych reprezentacji należy doliczyć Francuzów, którzy jako gospodarze mają zapewniony udział w IO. Pozostałe pięć miejsc przypadnie najwyżej sklasyfikowanym drużynom w światowym rankingu.

Niestety, utrzymano inną kontrowersyjną zasadę, obejmującą 12-osobowe składy drużyn na IO. Od lat trenerzy nawołują, aby rozszerzyć przepis do 14 zawodników.

FIVB zmienia olimpijski turniej. Kto awansuje do ćwierćfinału?

Poza zmianami w zasadach kwalifikacji, korekt dokonano w samym turnieju na igrzyskach. W Paryżu kibice będą świadkami zmodyfikowanego systemu. FIVB zrezygnowała z dwóch grup po sześć drużyn, zastępując ją... trzeba grupami, gdzie w każdej z nich znajdą się po cztery ekipy. Awans do ćwierćfinałów uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy razem z dwiema najlepszymi reprezentacjami z trzecich miejsc.

RadioZET.pl