Zamknij

Stefano Lavarini trenerem reprezentacji Polski siatkarek

12.01.2022 17:17

Stefano Lavarini został wybrany przez Polski Związek Piłki Siatkowej na nowego szkoleniowca żeńskiej reprezentacji Polski. 42-latek zaprowadził kadrę Korei Południowej do czwartego miejsca na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Stefano Lavarini
fot. AP/Associated Press/East News

Stefano Lavarini był jednym z czterech kandydatów wyłonionych do finałowego etapu konkursu przez zespół prowadzony przez byłą siatkarkę reprezentacji Polski Aleksandrę Jagieło. Jego konkurentami byli rodacy Alessandro Chiappini i Daniele Santarelli oraz były szkoleniowiec męskiej kadry, który od kilku sezonów pracuje z kobiecą drużyną Developresu SkyRes Rzeszów, Stephane Antiga. W konsultacjach brały udział zawodniczki biało-czerwonych, w tym Joanna Wołosz i Malwina Smarzek-Godek, która pracowała z Włochem w Novarze.

Lavarini ma dopiero 42 lata, a pierwszą pracę w roli asystenta podjął w 1995 roku w Pallavolo Omegna. Pierwszą samodzielną posadę zyskał w 2011 roku w Foppapedretti Bergamo i wiodło mu się tak dobrze, że pozostał na tym stanowisku przez sześć lat. Wtedy też odniósł swój pierwszy duży sukces, sięgając po Pucharu Włoch. Większość kariery spędził w Italii, ale w swoim CV ma również brazylijski Minas Tenis Clube i reprezentację Korei Południowej.

Lavarini poprowadzi polską kadrę siatkarek

- Siatkówka w Polsce jest bardzo popularna, a świadomość tego, jakim potencjałem dysponujecie, sprawia, że są bardzo duże oczekiwania w stosunku do kadry kobiet. Wiem, że panuje głód wielkich wyników - mówił Lavarini w grudniu w rozmowie z portalem Strefa Siatkówki.

Jednym z jego pierwszych zadań będzie poznanie ligowej siatkówki w Polsce i przekonanie do powrotu do drużyny narodowej jednej z najlepszych rozgrywających świata Joanny Wołosz. W przeszłości wielu szkoleniowców miało problem ze skompletowaniem takiego składu, jaki chcieliby mieć, gdyż zawodniczki odmawiały gry lub przedkładały klubowe obowiązki nad reprezentację. 42-latek znany jest z wysokich wymagań, ale także z "ludzkiego" podejścia i stawiania na komunikację, zatem ten wybór wydaje się optymalny.

Lavarini na stanowisku zastąpi Jacka Nawrockiego. Najważniejszą imprezą w tym sezonie będą mistrzostwa świata, które odbędą się w dniach 23 września - 15 października w Polsce i w Holandii.
RadioZET.pl/Strefa Siatkówki