Obserwuj w Google News

Sebastian Świderski: Kim jest nowy prezes PZPS? [SYLWETKA, SUKCESY]

2 min. czytania
27.09.2021 17:24
Zareaguj Reakcja

Sebastian Świderski został wybrany nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Kim jest nowy sternik polskiej siatkówki? Przedstawiamy sylwetkę i osiągnięcia byłego reprezentanta Polski, a obecnie prezesa PZPS-u.

Sebastian Świderski
fot. PAP/EPA
  1. Sebastian Świderski: co wygrał z reprezentacją Polski? SUKCESY
  2. Sebastian Świderski: co robił po zakończeniu kariery? HISTORIA PRACY

Świderski w poniedziałek otrzymał 88 głosów za tym, by objął stanowisko nowego prezesa. Nikt nie zagłosował przeciwko jego kandydaturze. Z pewnością pomógł mu fakt, że wcześniej wszyscy jego rywale kolejno wycofywali się ze startu.

Urodzony 26 czerwca 1977 roku w Skwierzynie Świderski w trakcie kariery należał do absolutnej czołówki najlepszych polskich zawodników. Grał w takich klubach jak Stilon Gorzów Wielkopolski, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Perugia Volley i Lube Blanca Macerata. W latach 1996-2011 bronił barw drużyny narodowej. Karierę zakończył w 2012 roku.

Sebastian Świderski: co wygrał z reprezentacją Polski? SUKCESY

Nowy prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej mierzy 193 centymetry wzrostu i grał na pozycji przyjmującego. Do jego największych sukcesów należą: srebrny medal mistrzostw świata w 2006 roku, a także mistrzostwo Europy juniorów (1996) i mistrzostwo świata juniorów (1997).

Ponadto w siatkówce klubowej sięgał m.in. po mistrzostwa i Puchary Polski, wicemistrzostwo, Puchar i Superpuchar Włoch, a także 3. miejsce w Lidze Mistrzów.

Indywidualnie wybierany był najlepszym siatkarzem polskiej ligi, MVP Final Four Ligi Mistrzów czy najlepszym atakującym igrzysk olimpijskich 2008 w Pekinie.

Sebastian Świderski: co robił po zakończeniu kariery? HISTORIA PRACY

Świderski po zakończeniu kariery rozpoczął pracę w roli trenera. Jeszcze w 2012 roku objął Fartę Kielce. W kolejnym sezonie pełnił rolę asystenta Daniela Castellaniego w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. Po tym, jak Argentyńczyk odszedł z zespołu, Świderski został wybrany pierwszym trenerem. Zdobył z drużyną Puchar Polski. W 2015 roku zrezygnował z funkcji trenera i został dyrektorem sportowym. 13 października tego samego roku wybrano go prezesem zarządu ZAKSY.

Teraz będzie sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jego kadencja potrwa do 2025 roku.