Obserwuj w Google News

Nie udało się to nawet "Złotkom". Polki w ćwierćfinale MŚ!

2 min. czytania
08.10.2022 22:44
Zareaguj Reakcja

Reprezentacja Polski siatkarek po raz pierwszy od 60 lat zagra w fazie pucharowej mistrzostw świata! W ostatnim meczu fazy grupowej biało-czerwone pokonały Niemki 3:2, choć już po porażce Dominikany z Kanadą cel, jakim był awans do ćwierćfinału, został zrealizowany.

Polska - Niemcy
fot. Andrzej Wanda/East News

Reprezentacja Polski siatkarek w 1962 roku po raz ostatni wyszła z grupy mistrzostw świata. Wtedy obowiązywał inny system, a biało-czerwone prowadzone przez Stanisława Poburkę zakończyły turniej z brązowymi medalami. Na początku XXI wieku nastąpiła era "Złotek", ale nawet słynnej drużynie Andrzeja Niemczyka, z Małgorzatą Glinką, Dorotą Świeniewicz i Katarzyną Skowrońską w składzie, nie udało się osiągnąć żadnego sukcesu w MŚ. Dopiero Stefano Lavarini, Joanna Wołosz i jej koleżanki zrealizowały ten cel.

Jeszcze w trakcie meczu z Niemkami, zespołem byłego trenera męskiej kadry Vitala Heynena, biało-czerwone "zapewniły" sobie awans do ćwierćfinału. Dominikana, która mogła jeszcze zagrozić gospodyniom, niespodziewanie przegrała z Kanadą 2:3 i pogrzebała swoje szanse na promocję. Polki miały ją w kieszeni, ale gra toczyła się jeszcze o uniknięcie niepokonanej w turnieju Serbii. Tego niestety nie udało się uniknąć.

Redakcja poleca

MŚ siatkarek 2022: Polska - Niemcy [WYNIK]

Aby tak się stało, podopieczne Lavariniego musiały wygrać za trzy punkty. To pozwoliłoby minąć Turcję w tabeli. Postawa biało-czerwonych jednak falowała, a wszystko zależało od dobrego przyjęcia. Z tym bywało różnie, a niedokładności zmuszały Wołosz do czytelnej wystawy. Bardzo dobrze prezentowała się Olivia Różański, Magda Stysiak kończyła najważniejsze piłki, a Zuzanna Górecka fantastycznie serwowała. Kapitalne wejście na środek zaliczyła też Klaudia Alagierska-Szczepaniak. Polki wygrywały nieparzyste sety, co skutkowało wynikiem 3:2.

- Cieszę się, że ten skazywany na pożarcie zespół, dokonał takiego sukcesu. Jestem mega zadowolona z postawu tej drużyny. Bez względu na to, co wydarzy się w Gliwicach, zrobiłyśmy wielki postęp - ocenił Joanna Wołosz.

Kolejna runda odbędzie się w Gliwicach. Tam Polki zmierzą się ze zwycięzcą grupy F i broniąca tytułu Serbia.

Polska - Niemcy 3:2 (26:24, 20:25, 25:18, 26:28, 15:10)

Zapis relacji z meczu Polska - Niemcy

RadioZET.pl