Zamknij

PLS reaguje na kolejny przypadek koronawirusa. Co z PreZero GP?

03.08.2020 22:39

Polska Liga Siatkówki poinformowała, że wdrożyła procedury związane z minimalizowaniem zagrożenia związanego z zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Są one wprowadzane w związku z informacją, że jeden z siatkarzy drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

PLS reaguje po kolejnym przypadku koronawirusa
fot. PAP/EPA

– Będziemy z całą stanowczością dbać o to, by nasi gracze, sztaby trenerskie, nasi fani byli jak najbardziej bezpieczni w tych trudnych czasach – mówi Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Dostaliśmy już precyzyjną informację od prezesa klubu z Zawiercia, jak wygląda sytuacja w drużynie. W tej chwili wykonamy wszystkie zalecenia specjalistów, którzy przygotowują dla nas specjalne procedury postępowania w takich przypadkach. Będziemy stanowczy w taki sposób, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.W związku z faktem, iż gracz drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie brał udział w krakowskim turnieju PreZero Grand Prix przygotowujemy instrukcję dla drużyn grających w tamtym turnieju. Przede wszystkim wszystkie zespoły, organizatorzy turnieju a także inne osoby mogące mieć bezpośredni kontakt z graczem w Krakowie, będą poddani testom na koronawirusa. PLS reaguje na kolejny przypadek koronawirusa w PlusLidze

– Od czasu turnieju minął już ponad tydzień, dlatego zaleciliśmy pilne wykonanie testów metodą RT-PCR, czyli wymazów – mówi dr n. med. Jarosław Krzywański, kierownik warszawskiej filii Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, który wraz z dr hab. med Ernestem Kucharem przygotowują plan ochrony przed koronawirusem dla Polskiej Ligi Siatkówki. – Bez negatywnych wyników testów żaden z graczy czy sztabów trenerskich bądź pracowników klubów nie może brać udziału w zbliżającym się w weekend turnieju w Gdańsku. Biorąc pod uwagę okres od zakończenia turnieju w Krakowie i możliwego kontaktu z zakażonym, wyniki takiego testowania mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Oczywiście nie mogą całkowicie – dodaje dr Krzywański.– Jesteśmy w stałym kontakcie z prezesami klubów, po przeprowadzeniu testów i otrzymaniu ich wyników będziemy podejmować kolejne działania – dodaje prezes Zagumny.Dr n. med. Jarosław Krzywański jest kierownikiem warszawskiej filii Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, a od 2009 roku członkiem Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Uczestniczył w misji medycznej podczas ośmiu ostatnich letnich i zimowych igrzysk olimpijskich. Z ramienia Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej przygotowywał procedury działania w czasie pandemii koronawirusa i nadzorował „odmrożenie” wszystkich ośrodków treningowych Centralnego Ośrodka Sportu.

RadioZET.pl/informacja prasowa