Zamknij

Nikola Grbić - sylwetka: Kim jest nowy trener polskich siatkarzy?

12.01.2022 14:14

Nikola Grbić - kim jest nowy trener reprezentacji Polski siatkarzy? W jakich klubach pracował? Czy prowadził już inną reprezentację? Czy ma żonę? Czy ma dzieci? Ile ma lat? Ile zarabia? Jakiego ma Instagrama? Jakie są osiągnięcia, sukcesy i historia Nikoli Grbicia? Sprawdź wszystkie szczegółowe informacje na temat nowego trenera reprezentacji Polski siatkarzy!

Nikola Grbić
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Nikola Grbić urodził się 6 września 1973 roku na wsi o nazwie Klek na terenie byłej Jugosławii, a obecnie Serbii.

Przygodę z siatkówką rozpoczął jako zawodnik już w wieku 13 lat. W 1987 roku podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z jugosłowiańskim klubem Gik Banat, z którego trzy lata później przeniósł się do znacznie większego zespołu o nazwie Vojvodina Nowy Sad (obecnie OK Vojvodina).

Nikola Grbić jako siatkarz. Sukcesy, osiągnięcia i historia

W 1994 roku trafił do włoskiej drużyny Gabeca Montichiari (obecnie Gabeca Pallavolo), która była pierwszą z ośmiu italijskich ekip, w których udało mu się sięgnąć po łącznie osiem krajowych pucharów w latach 1994-2013. Do jego największych sukcesów w karierze klubowej należą zdobycie dwóch siatkarskich Lig Mistrzów - w 2000 roku z Sisley Treviso (obecnie Volley Treviso) i w 2009 r. z Trentino Volley, dwukrotne mistrzostwo Włoch (w 2008 r. z Trentino i w 2010 r. z Piemonte Volley) oraz mistrzostwo Rosji w 2014 r. z Zenitem Kazań, w którym zresztą zakończył karierę zawodnika.

Karierę reprezentacyjną rozpoczął w 1991 roku, już jako 18-latek. W kadrach Jugosławii i Serbii sięgnął po złoty medal igrzysk olimpijskich w Sydney oraz brązowy w Atlancie. W 1998 r. został w Japonii wicemistrzem świata, a w roku 2010 zdobył we Włoszech brązowy medal. W 2003 r. został brązowym medalistą Pucharu Świata, czterokrotnie zdobywał srebro w Lidze Światowej, a dwukrtonie brąz. W 2001 r. został mistrzem Europy, w 1997 r. wicemistrzem, a w latach 1995, 1999, 2005 i 2007 sięgnął po brąz.

W 2007 roku został mianowany najlepszym graczem w Europie, a w 2016 r. za wszystkie swoje osiągnięcia w siatkówce wprowadzono go do Siatkarskiej Galerii Sław.

Nikola Grbić jako trener. Co osiągnął? Czy prowadził już reprezentację?

Niedługo po zakończeniu kariery zawodniczej, bo już w maju 2014 roku, został mianowany pierwszym trenerem włoskiego Sir Safety Perugia. W klubie tym popracował jednak zaledwie rok, gdyż szybko przeniósł się do reprezentacji Serbii. Od 2016 roku prowadził również równolegle klub - Calzedonię Werona. Z Serbami sięgnął w 2016 roku w Krakowie po złoto w Lidze Światowej. Rok wcześniej, w Rio de Janeiro, wywalczył srebro. W roku 2017 zdobył w Polsce brąz na mistrzostwach Europy.

W 2019 roku odszedł zarówno z Calzedonii, jak i z kadry i rozpoczął swoją przygodę w Polsce, obejmując ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Z opolskim klubem najpierw dwukrotnie sięgnął po Superpuchar Polski, po czym zdobył wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski i przede wszystkim Ligę Mistrzów, pokonawszy z kędzierzynianami w finale swój były zespół - Trentino Volley.

W 2021 roku zamienił ZAKSĘ na klub, w którym rozpoczął trenerską karierę - Sir Safety Perugia. 12 stycznia 2022 roku został ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski siatkarzy, zastępując tym samym zwolnionego wcześniej Belga Vitala Heynena. Serb będzie łączył funkcje trenera klubowego i reprezentacyjnego, podobnie jak wcześniej w przypadku Calzedonii i kadry Serbii.

Nikola Grbić - kim jest? Żona, rodzina, dzieci, ojciec, brat, wiek, Instagram i zarobki

Nikola Grbić jest żonaty od 2006 roku. Jego małżonką jest Stanislava Grbić. Para doczekała się dwójki dzieci - synów Matiji i Milosa, którzy obecnie również trenują siatkówkę. Pierwszy ma 14, a drugi 11 lat.

Nikola Grbić z synem Matiją

Nikola Grbić z synem Matiją

‧ fot. Instagram/nikola_grbic_9

48-letni Nikola ma o trzy lata starszego brata Vladimira Grbicia, który również był znakomitym serbskim siatkarzem. Karierę zakończył jednak już w 2009 roku i w przeciwieństwie do swojego młodszego brata nie rozpoczął jeszcze pracy jako trener. Obaj wzorowali się na swoim ojcu, Milosu Grbiciu, również siatkarzu i brązowemu medaliście mistrzostw Europy z 1975 roku z reprezentacją Jugosławii.

Vladimir i Nikola Grbiciowie

Vladimir i Nikola Grbiciowie

‧ fot. Instagram/vladimir_grbic

Instagrama Nikoli Grbicia można zaleźć pod nazwą @nikola_grbic_9. Trener ma jednak na swoim koncie tylko jedno zdjęcie. Podobnie jak jego żona, próbuje utrzymywać swoje życie prywatne w tajemnicy.

Zarobki Nikoli Grbicia w reprezentacji Polski mają - według portalu sport.pl - wynosić około 130 tysięcy euro rocznie, a więc ok. 590 tys. zł za rok pracy.

loader

RadioZET.pl