Zamknij

Wielki cios dla Lavariniego. Gwiazda kadry nie wystąpi w mistrzostwach świata

13.08.2022 10:35

Martyna Łukasik z powodu kontuzji nie wystąpi w mistrzostwach świata, które w dniach 23 września - 15 października odbędą się w Polsce - w Holandii - poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej. To duży cios dla trenera Stefano Lavariniego, bowiem zawodniczka Chemika Police była czołową postacią tej drużyny, a do tego mogła być alternatywą na dwie pozycje.

Martyna Łukasi nie zagra w MŚ
fot. volleyballworld.com

Martyna Łukasik podczas tegorocznej edycji Ligi Narodów występowała głównie na pozycji przyjmującej i była pierwszym wyborem Stefano Lavariniego. Najczęściej partnerowała jej Zuzanna Górecka. 22-latka mogła ponadto być alternatywą na pozycję atakującej, zwłaszcza pod nieobecność Malwiny Smarzek. Niestety ostatnie badania wykazały uraz, który wyklucza tę zawodniczkę z udziału w mistrzostwach świata w Polsce i w Holandii.

"Podczas zgrupowania w Warszawie przeprowadzono badania diagnostyczne całego zespołu. Badania ujawniły, że stan zdrowia Martyny Łukasik uniemożliwia jej dalsze treningi i pracę na zgrupowaniu, a także nie daje gwarancji na pełną dyspozycję siatkarki w tegorocznym czempionacie. Sztab medyczny przeprowadził liczne konsultacje, na podstawie których zdecydował, że Martyna Łukasik nie zostanie włączona do ostatniej fazy przygotowań, a najbliższe tygodnie poświęci na pełną regenerację organizmu" - napisano w komunikacie PZPS.

Skład Polek na MŚ siatkarek 2022

W piątek upłynął czas zgłaszania szerokich składów na mistrzostwa świata. Stefano Lavarini zdecydował się powołać 22 zawodniczki, w tym doświadczoną libero Paulinę Maj-Erwardt. Włoski szkoleniowiec chciał w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek innych urazów. Na zgrupowaniu w Szczyrku trenuje obecnie 14 z nich i to one, jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, najpewniej zagrają w turnieju.

- W składzie liczącym 22 zawodniczki na mistrzostwa świata, oprócz tych nazwisk, które obecnie pracują w Szczyrku, umieściłem także dziewczyny, które miały okazję zagrać w rozgrywkach tegorocznej Ligi Narodów. Listę uzupełniłem o niektóre młode siatkarki, a także Paulinę Maj-Erwardt. Zdecydowałem, że dobrze jest mieć zabezpieczenie na wypadek kontuzji na pozycji libero. Paulina jest zawodniczką doświadczoną na międzynarodowych turniejach. Wszystkie z powołanych zgodziły się na to, by wesprzeć kadrę narodową, jeśli zajdzie taka potrzeba – uzasadnił Stefano Lavarini, trener reprezentacji Polski kobiet.  

Reprezentacja Polski siatkarek w MŚ 2022 zagra w grupie B, a jej rywalami będą: Chorwacja, Tajlandia, Korea Południowa, Dominikana i Turcja.

Szeroki skład Polek na MŚ siatkarek 2022

  • Atakujące: Magdalena Stysiak, Monika Gałkowska
  • Przyjmujące: Martyna Czyrniańska, Paulina Damaske, Monika Fedusio, Zuzanna Górecka, Julita Piasecka, Olivia Różański, Weronika Szlagowska
  • Środkowe: Klaudia Alagierska-Szczepaniak, Aleksandra Gryka, Magdalena Jurczyk, Agnieszka Korneluk (Kąkolewska), Anna Obiała (Stencel), Kamila Witkowska
  • Rozgrywające: Alicja Grabka, Martyna Łazowska, Katarzyna Wenerska, Joanna Wołosz
  • Libero: Paulina Maj-Erwardt, Maria Stenzel, Aleksandra Szczygłowska

RadioZET.pl/pzps.pl