Obserwuj w Google News

Malwina Smarzek poza kadrą. Stefano Lavarini ogłosił skład na Ligę Narodów

2 min. czytania
04.05.2022 14:55
Zareaguj Reakcja

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski siatkarek Stefano Lavarini ogłosił skład na zbliżającą się wielkimi krokami Ligę Narodów. Największym zaskoczeniem jest brak w kadrze liderki biało-czerwonych - Malwiny Smarzek, która chce skupić się na walce o mistrzostwo Polski z Developresem Bella Doliną Rzeszów.

Stefano Lavarini i Malwina Smarzek
fot. ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKAPRESS/Polska Press/East News; LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Selekcjoner reprezentacji Polski siatkarek Stefano Lavarini ogłosił kadrę na tegoroczny turniej Ligi Narodów. W składzie zabrakło  Malwiny Smarzek, a w miejsce kontuzjowanej rozgrywającej Marleny Kowalewskiej szkoleniowiec powołał Martynę Łazowską.

Brak Smarzek, jednej z liderek zespołu, to największa niespodzianka. Trener Lavarini podjął tę decyzję w porozumieniu z samą zawodniczką, która po rozwiązaniu kontraktu z rosyjskim Lokomotiwem Kaliningrad dołączyła do walczącego o mistrzostwo Polski Developresu Bella Doliny Rzeszów.

Dlaczego Smarzek nie została powołana do kadry?

Z powodu poważnej kontuzji zabraknie także rozgrywającej Kowalewskiej. Rozgrywająca Grupy Azoty Chemika Police w pierwszym meczu finałowym z ekipą z Rzeszowa zerwała więzadła w kolanie i będzie pauzować przez ok. sześć miesięcy. W jej miejsce powołana została Łazowska, którą poprzedni selekcjoner Jacek Nawrocki powoływał do kadry już dwa lata temu.

Redakcja poleca

Zgrupowanie rozpocznie się 8 maja w Szczyrku, ale w pierwszych treningach będzie uczestniczyć zaledwie kilka zawodniczek, które zdążyły już zakończyć ligowy sezon. - Większość kadry opiera się na zawodniczka grających w klubach, które w tej chwili walczą o medale mistrzostw Polski. To, kiedy one pojawią się na zgrupowaniu, zależy od tego, kiedy zakończy się rywalizacja w ich meczach. Dodatkowo po sezonie muszą otrzymać jeszcze kilka dni wolnego - powiedział PAP asystent Lavariniego Nicola Vettori.

24 maja w Gliwicach i dzień później w Nysie nasze siatkarki rozegrają dwa sparingi z Niemkami. 29 maja wylecą do Stanów Zjednoczonych, gdzie dwa dni później zostanie zainaugurowana Liga Narodów. Biało-czerwone rywalizację rozpoczną w Shreveport-Bossier City, następnie przeniosą się do Quezon City na Filipinach (14-19 czerwca), a fazę zasadniczą zakończą w Sofii (28 czerwca - 2 lipca). Polki, jak każdy inny uczestnik LN, rozegrają 12 spotkań, w których podopieczne Lavariniego zmierzą się z Kanadą, Brazylią, Koreą Południową, Niemcami, Tajlandią, Japonią, Stanami Zjednoczonymi, Belgią, Włochami, Bułgarią, Dominikaną oraz Chinami. Turniej finałowy odbędzie się w Ankarze w dniach 13-17 lipca z udziałem ośmiu najlepszych drużyn.

Skład kadry siatkarek na turniej Ligi Narodów 2022

  • rozgrywające: Alicja Grabka (IŁ Capital Legionovia Legionowo), Katarzyna Wenerska (Developres Bella Dolina Rzeszów), Joanna Wołosz (Prosescco DOC Imoco Volley Conegliano), Martyna Łazowska (Grot Budowlani Łódź);
  • przyjmujące: Martyna Czyrniańska, Martyna Łukasik (obie Grupa Azoty Chemik Police), Paulina Damaske, Monika Fedusio, Zuzanna Górecka (wszystkie Grot Budowlani Łódź), Julita Piasecka (ŁKS Commercecon Łódź), Olivia Różański (IŁ Capital Legionovia Legionowo), Weronika Szlagowska (BKS Bostik Bielsko-Biała);
  • atakujące: Karolina Drużkowska (Energa MKS Kalisz), Weronika Sobiczewska (ŁKS Commercecon Łódź), Magdalena Stysiak (Vero Volley Monza);
  • środkowe: Klaudia Alagierska, Kamila Witkowska (obie ŁKS Commercecon Łódź), Aleksandra Gryka (IŁ Capital Legonovia Legionowo), Magdalena Jurczyk, Anna Stencel (obie Developres Bella Dolina Rzeszów), Agnieszka Kąkolewska, Iga Wasilewska (Grupa Azoty Chemik Police);
  • libero: Justyna Łysiak (Energa MKS Kalisz), Maria Stenzel (Grupa Azoty Chemik Police), Aleksandra Szczygłowska (Developres Bella Dolina Rzeszów).

RadioZET.pl/PAP