,

LN siatkarzy: Zmiana w formule rozgrywek. Siatkarze zagrają w "bańce"

26.01.2021 21:17

Liga Narodów siatkarzy przejdzie spore zmiany w tym roku. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa władze FIVB zdecydowały, że turniej zostanie rozegrany w jednym miejscu w „bańce”.

reprezentacja Polski w Lidze Narodów
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Turnieje Ligi Narodów siatkarzy będą rozegrane w „bańce”. Wszystko ma na celu zwiększenia bezpieczeństwa dla zawodników. Działania Międzynarodowej Federacji Siatkarskiej (FIVB) mają zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. W związku z tym 16 zespołów zostanie skoszarowanych w jednym państwie na czas około 40 dni.

- Koncepcja bańki ma za zadanie ochronę zdrowia uczestników poprzez umieszczenie wszystkich 16 zespołów w jednym kraju, w bezpiecznym środowisku i z częstymi testami na COVID-19, znacznie minimalizując ryzyko przeniesienia wirusa. Koncepcja ta została opracowana w ścisłej konsultacji z głównymi interesariuszami wydarzenia, a Rada Siatkarskiej Ligi Narodów zatwierdziła ją podczas ostatniego, wtorkowego spotkania online - napisano w komunikacie umieszczonym na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Liga Narodów siatkarzy: Zmiana formatu rozgrywek

FIVB po zatwierdzeniu tego formatu przez Radę SLN będzie kontynuować negocjacje z zainteresowanymi organizatorami, stawiając za cel ogłoszenie kraju lub krajów-gospodarzy oraz harmonogramu meczów w lutym tego roku.

Pierwszy turniej Ligi Narodów odbył się w 2018 roku. Rozgrywki zastąpiły Ligę Światową i World Grand Prix siatkarek. 16 drużyn rywalizuje w fazie interkontynentalnej w systemie „każdy z każdym”. Do Final Six awans uzyskuje pięć najlepszych zespołów i kraj-gospodarz turnieju finałowego. Przed wybuchem pandemii rozgrywano pięć turniejów w różnych krajach.

Dwukrotnie w LN siatkarzy zwyciężali Rosjanie. Z kolei u pań dwa triumfy zanotowały zawodniczki USA. Najlepszym wynikiem reprezentacji Polski jest trzecie miejsce wywalczone przed dwoma laty w Chicago.

RadioZET.pl