Zamknij

Polska gospodarzem Klubowych Mistrzostw Świata 2017

Krzysztof Sobczak
30.01.2017 16:10

W 2017 roku Polska zorganizuje aż dwie wielkie siatkarskie imprezy: w sierpniu mistrzostwa Europy, a w grudniu - po raz pierwszy w historii - Klubowe Mistrzostwa Świata.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
fot. PAP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Polska oferta na organizację FIVB Klubowych Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn została zaaprobowana przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Turniej odbędzie się w terminie 11-17 grudnia tego roku" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Zobacz także

Klubowe Mistrzostwa Świata 2017 odbędą się w nowej formule. Faza grupowa rozegrana zostanie w dwóch miastach między 11 a 14 grudnia. Następnie dwa najlepsze zespoły każdej z grup przeniosą się do innego miasta, by spotkać się w półfinałach i finałach.

To jeszcze nie wszystko. FIVB chce nadać tej imprezie jeszcze większy prestiż i utworzyć z niego święto siatkówki. W tym celu po raz pierwszy odbędzie się specjalny mecz Legend Siatkówki, z udziałem byłych gwiazd, a całość wydarzenia kończącego rok zwieńczy Gala FIVB.

W turnieju uczestniczyć będzie osiem najlepszych drużyn klubowych świata, w tym mistrzowie Ameryki Południowej, Europy i Azji, mistrzowie kraju-gospodarza – Polski oraz ligowi mistrzowie dwóch najlepszych krajów z rankingu FIVB (na 31 grudnia 2016 r.), a także dwa zespoły z dzikimi kartami.

– Polska ma tradycję organizowania wybitnych wydarzeń siatkarskich, jak mogliśmy się przekonać podczas FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, i oczekujemy kolejnego świetnego widowiska, z udziałem najlepszych zawodników świata, grających przy dopingu najlepszych kibiców na świecie - powiedział szef FIVB, Ary Graca.

Umowa z polską agencją marketingu sportowego Between Sport została podpisana na dwa lata z możliwością przedłużenia jej o kolejne dwa sezony.

- Jesteśmy dumni i zaszczyceni tym, że po raz kolejny FIVB powierzyło nam zorganizowanie bardzo ważnego międzynarodowego turnieju. W Polsce kochamy siatkówkę i to jest jeszcze jedna doskonała okazja dla Polskich kibiców i fanów z całego świata, by przeżyć kolejny wyjątkowy, siatkarski spektakl we wspaniałej atmosferzeprzekazał prezes BS, Tomasz Cieślik.

Trzynasta edycja

Cztery pierwsze edycje KMŚ odbyły się w latach 1989-1992. Potem jednak odstąpiono od organizacji zawodów i powrócono do niej dopiero w 2009 roku. Od 2013 do 2016 roku gospodarzem imprezy było brazylijskie Betim, a ostatnie dwie odsłony wygrała miejscowa Sada Cruzeiro Volei.

RadioZET.pl/PZPS/KS