Obserwuj w Google News

CEV i FIVB wykluczyły wszystkie rosyjskie drużyny z rozgrywek

1 min. czytania
01.03.2022 14:33
Zareaguj Reakcja

Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) postanowiła wykluczyć wszystkie rosyjskie drużyny z siatkarskich imprez. W identycznym tonie wypowiedziała się Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB).

Lokomotiv Kaliningrad Russland
fot. Lutz Hentschel via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie i atakiem rosyjskich wojsk międzynarodowe federacje sportowe zaczęły poważnie zastanawiać się nad ewentualnymi sankcjami dla rosyjskich drużyn. Z początku władze europejskiej federacji siatkówki myślały o rywalizacji na neutralnym terenie. Jednak wtedy mocno sprzeciwiła się Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która w ćwierćfinale Ligi Mistrzów miała podejmować Dynamo Moskwa.

W związku z eskalacją konfliktu i naciskiem krajowych federacji FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) we wtorek podjęła decyzję o odebraniu Rosji siatkarskich MŚ. Po kilku godzinach FIVB i CEV ogłosiły wykluczenie rosyjskich klubów i reprezentacji z Rosji i Białorusi, które mogą zapomnieć o jakimkolwiek turnieju.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje, zdjęcia i filmy na żywo

CEV i FIVB wykluczyły rosyjskie drużyny

W oficjalnym komunikacie FIVB i CEV podkreśliło, że "wszystkie rosyjskie i białoruskie drużyny narodowe, sportowcy, kluby i działacze nie kwalifikują się do udziału w europejskich imprezach". Decyzja weszła w życie ze skutkiem natychmiastowym i obowiązuje do odwołania.

"Żadne rosyjskie i białoruskie drużyny narodowe, kluby, oficjele oraz zawodnicy i zawodniczki siatkówki plażowej i na śniegu nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach międzynarodowych i kontynentalnych - do odwołania" - napisało FIVB.

RadioZET.pl