Obserwuj w Google News

Francuskie media oskarżają polskich kibiców o rasizm. Sprawa trafiła do prokuratury

Krzysztof Sobczak
2 min. czytania
19.07.2018 13:52
Zareaguj Reakcja

Francuska agencja AFP, a za nią m.in. "L'Equipe", oskarżają polskich oraz włoskich kibiców o zachowania rasistowskie w stosunku do reprezentantów "Trójkolorowych", którzy w niedzielę 15 lipca wywalczyli mistrzostwo świata w Rosji.

Francja po raz drugi w historii została mistrzem świata
fot. AP/EAST NEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Po triumfie Francji w MŚ 2018 w mediach społecznościowych można było wyczytać komentarze mówiące o tym, że mistrzem świata jest "reprezentacji Afryki" czy też "małpy przy piłce". Daleko posunęła się również włoska poczytna gazeta "Corrire della Derra", która w artykule napisała: "Ekipa złożona z mnóstwa reprezentantów Afryki połączona z trzema dobrymi białymi piłkarzami".

Zdaniem AFP, najwięcej rasistowskich komentarzy pochodziło właśnie z Włoch i z Polski. "Fala złowrogich tweetów wypłynęła po triumfie Francji na mistrzostwach świata, ale ich pojawienie się nasiliło się po dojściu do władzy nacjonalistów z Prawa i Sprawiedliwości" - możemy przeczytać w "L'Equipe".

Rasizm z Polsce

"Użytkownicy mediów społecznościowych zaczęli przesyłać nam linki do nienawistnych wypowiedzi tuż po finale Mistrzostw Świata w niedzielę. Następnie zaczęliśmy monitorować strony internetowe związane z piłką nożną w Polsce" - stwierdził Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

"Znaleźliśmy rasistowską mowę nienawiści pod każdą wiadomością o wygranej Francji" - dodał i przyznał, że podobne wpisy zalały sieć po porażce reprezentacji Polski z Senegalem.

Sprawa nieprzychylnych komentarzy trafiła już do prokuratury. Jeśli dojdzie do postawienia zarzutów w tej sprawie, oskarżonym może grozić do 3. lat pozbawienia wolności.

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/Polsat Sport/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych/KS