Obserwuj w Google News

Przygnieciony przez piłkarzy fotoreporter został zaproszony na urlop do Chorwacji

Krzysztof Sobczak
2 min. czytania
20.07.2018 08:54
Zareaguj Reakcja

Yuri Cortez, fotoreporter agencji AFP, przygnieciony przez chorwackich piłkarzy, cieszących się po zdobyciu, w dogrywce meczu z Anglią (2:1), bramki decydującej o awansie do finału mundialu, został zaproszony na tygodniowy urlop do Chorwacji.

Fotoreporter Youri Cortez został przygnieciony przez piłkarzy
fot. Yuri Cortez/AFP/EastNews

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Po prostu pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dobry nastrój i aparat fotograficzny. I sprecyzuj warunki, w jakich chciałbyś odwiedzić Chorwację - napisało do Corteza chorwackie biuro turystyczne na adres biura AFP w Mexico City.

Strony szybko uzgodniły szczegóły. Do tygodniowej wizyty w Chorwacji dojdzie w końcu sierpnia lub na początku września. Cortez i jego najbliżsi będą mieli okazję zwiedzić stolicę Zagrzeb, a także inne atrakcyjne miejsca 4,2-milionowego kraju, który 20 procent dochodu narodowego czerpie właśnie z turystyki.

- Po Zagrzebiu pokażemy Yuriemu wszystko co najlepsze, nasze wybrzeże, wyspy i Chorwację kontynentalną - zapewnił na oficjalnej stronie biura podróży jego dyrektor Kristjan Stanicić.

Chorwaccy piłkarze powalili fotoreportera

Po zdobyciu bramki na 2:1 przez Mario Mandzukicia w 109. minucie dogrywki półfinałowego spotkania z Anglią, która przybliżała drużynę do historycznego awansu do finału, chorwaccy piłkarze rzucili się gratulować strzelcowi przy linii bocznej boiska. Przewrócili bandę reklamową i upadli na siedzącego za nią fotoreportera. Ten wciąż naciskał przycisk w aparacie, uwieczniając w kadrze ekstatyczne twarze zawodników.

- Nagle pojawiło ich się czterech czy pięciu, zostałem na swoim miejscu i nadal fotografowałem. Potem zaczęli przybiegać inni zawodnicy, również ci z ławki rezerwowych. Nagle napór okazał się zbyt silny i znalazłem się na spodzie tej lawiny z bandy reklamowej, krzesełka i padających na mnie piłkarzy. Naciskałem na spust migawki nawet gdy upadłem. Fotografując tę górę graczy, wychwyciłem od dołu zbliżenia ich twarzy, euforię, emocje - przypomniał Cortez, zapewniając, że dla niego był to "wielki moment".

- Wszystko to kompletnie zmieniło moje codzienne życie - przyznał. - Mam nadzieję, że będę jeszcze miał okazję zobaczyć piłkarzy z bliska. Niekoniecznie przygniatających mnie do ziemi, może stojących obok - dodał żartem.

Fotoreporter z 30-letnim stażem

53-letni Yuri Cortez jest Salwadorczykiem. Debiutował w zawodzie w latach 80. XX wieku, fotografując wojnę rozdzierającą jego kraj, klęski żywiołowe, zamachy stanu czy kryzysy humanitarne.

Piłkarze Chorwacji sięgnęli po historyczny sukces, zdobywając srebrny medal mistrzostw świata. W finale w Moskwie przegrali z Francją 2:4.

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/KS