Zapadlisko na stadionie. Ziemia zarwała się na boisku

03.02.2023 16:55

W piątek powstało kolejne zapadlisko w Trzebini. Ziemia zapadła się na płycie stadionu UKS Górnik Siersza. Dziura ma ok. 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Powstała po południu przy ul. Grunwaldzkiej na terenie stadionu.

zapadlisko w Trzebini
fot. Wojciech Hajduk - Radny Rady Miasta Trzebinia/Facebook screen

Nie ma osób poszkodowanych - przekazał rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Hubert Ciepły.

W Trzebini zapada się ziemia. Będzie ewakuacja? Zwołano sztab kryzysowy

Od świąt Bożego Narodzenia jest to już siódme potwierdzone zapadlisko w Trzebini. Ostatnie miało miejsce 20 stycznia na terenach zalesionych w rejonie ul. Jana Pawła II. O serii zapadlisk stało się głośno we wrześniu zeszłego roku, kiedy dziura powstała na terenie parafialnego cmentarza i wchłonęła ok. 40 grobów. Wcześniej, od sierpnia 2021 r., w Trzebini ziemia zapadała się co najmniej 10 razy.

Zapadlisko na stadionie UKS Górnik Siersza

Władze i mieszkańcy Trzebini czekają na wyniki badań terenu, które mają być znane 15 lutego. - Te wyniki będą kamieniem milowym w rozwiązaniu sprawy zapadlisk, powstających na terenie naszej gminy. Rozwiązanie problemów nie nastąpi jednak z dnia na dzień - mówił w rozmowie z PAP na początku stycznia burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. Badania SRK zleciła ekspertom we wrześniu ubiegłego roku.

Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia udostępnił na swoim Facebooku radny miasta Wojciech Hajduk.

RadioZET.pl/PAP - Julia Kalęba