,

Juventus może stracić mistrzowskie tytuły! Upokorzenie wisi w powietrzu

31.01.2023 17:47

Juventus w związku z nieprawidłowościami finansowymi może stracić nie tylko punkty, ale nawet mistrzowski tytuł wywalczony w sezonie 2019/2022. I na tym jednym może się nie skończyć, bo "Stara Dama" sięgała po scudetto nieprzerwanie od 2012 do 2020 roku.

Federico Chiesa
fot. via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News

Niespełna 16 lat po ujawnieniu afery Calciopoli, w wyniku której Juventus został zdegradowany do Serie B, turyńskim klubem kolejny raz wstrząsnął skandal. Działacze przez kilku lat mieli ukrywać realną sytuację finansową klubu i tuszować wielomilionowe straty. Te miały przekraczać 200 milionów euro.

"Stara Dama" usłyszała już pierwszą karę - odjęto jej 15 punktów. W poniedziałek włoski sąd działający przy włoskiej federacji piłkarskiej potwierdził tę sankcję. "Bianconeri" natychmiast zapowiedzieli złożenie odwołania.

Odwołanie Juventusu

"Juventus Football Club razem ze swoim kolegium prawników z uwagą zapoznał się z opublikowanym niedawno uzasadnieniem wyroku federalnego Sądu Apelacyjnego. Zostanie ono dogłębnie przeanalizowane. Mowa o dokumencie, którego zawartość była przewidywalna w świetle surowej decyzji, a który jednak cierpi z powodu ewidentnego braku logiki, niedoborów uzasadnień i braku podstaw prawnych. Klub oraz ukarane jednostki przeciwstawia mu się za pomocą odwołania do Kolegium Gwarancyjnego przy CONI w terminie przewidzianym w prawie. Umocowanie racji Juventusu zostanie uzasadnione z mocą, jednak nie odchodząc przy tym od szacunku należnego instytucjom, które wyrok wydały" - napisano w komunikacie.

Sytuacja Juventusu może być jeszcze gorsza. Nad klubem wisi widmo kolejnych 15 ujemnych punktów, co zepchnęłoby tę ekipę do strefy spadkowej. Co więcej, dziennikarz Paolo Ziliani przekazał, że klub może zostać ostatecznie upokorzony odebraniem mu mistrzowskiego tytułu z rozgrywek 2019/2020.

Juventus straci scudetto?

"Istnieje nie tylko niebezpieczeństwo kolejnych procesów, cofnięcia tytułu 2019/20, ale także anulowania tych zdobytych wcześniej, co byłoby słuszne i co popieram od jakiegoś czasu" - podkreślił Ziliani na Twitterze.

W uzasadnieniu Ziliani przypomina, że to jawne złamanie przypisów sportowych i finansowych. Do tego miały dochodzić nielegalne kontrakty z firmami zewnętrznymi. "Każdy, komu los piłki nożnej leży na sercu, wie, że dziewięć tytułów z rzędu w erze Agnellego to bzdury" - skwitował dziennikarz.

loader
loader

RadioZET.pl/juvepoland.com/Twitter