,

Drużyna Polaków może mieć odjęte punkty. Skandal we włoskiej piłce

20.01.2023 18:12

Prokuratorzy z włoskiego związku piłkarskiego (FIGC) zażądali, by w związku z podejrzeniami dokonania przestępstw odjęto Juventusowi dziewięć punktów. Sąd federacji rozważa, czy wznowić proces w sprawie podejrzanych transferów piłkarskich, które miały przeprowadzić poprzednie władze Bianconerich.

Drużyna Polaków może mieć odjęte punkty. Ogromny skandal we włoskiej piłce
fot. FRANCK FIFE/AFP/East News

Juventus, trzy inne kluby Serie A i 62 osoby, w tym były prezes Bianconerich Andrea Agnelli, zostali w ubiegłym roku uniewinnieni przez sąd FIGC (włoskiego związku piłkarskiego) od zarzutu wykorzystywania transferów do sztucznego zwiększania bilansu finansowego. Jednak prokuratorzy FIGC, którzy wytoczyli tamtą sprawę, ponownie domagają się sankcji wobec Juve. Tym razem chodzi o inne dochodzenie, które niebawem może zostać wszczęte po analizie dokumentów dotyczących kont klubu z Turynu.

Kara, której FIGC żąda wobec Juventusu, to odjęcie 9 punktów. Prokuratorzy wnioskowali również o karę zawieszenia dla Andrei Agnelliego, który w tym tygodniu został oficjalnie zastąpiony na stanowisku prezesa Juventusu. Były dyrektor sportowy Juventusu, Fabio Paratici, który obecnie pracuje w Tottenhamie, może zostać zawieszony na 20 miesięcy.

Szefom klubu grozi proces i kara za rzekome prowadzenie fałszywej księgowości. Sankcje grożą też innym klubom Serie A – Sampdorii i Empoli. Juventus zajmuje trzecie miejsce w tabeli Serie A i traci do Napoli 10 punktów. Gdyby klub otrzymał karę, w tabeli spadłby na 8. miejsce.

RadioZET.pl/PAB