Pieniądze ze sprzedaży Chelsea trafią do Ukrainy. To niemal rekordowa kwota

02.02.2023 21:33

Aż 2,3 miliarda funtów trafi w najbliższych tygodniach do Ukrainy dla ofiar wojny. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży przez Romana Abramowicza klubu Chelsea FC przekaże naszemu wschodniemu sąsiadowi jedna z fundacji działająca na rzecz tego kraju.

Roman Abramowicz
fot. AP/EAST NEWS

W ciągu kilku tygodni brytyjski rząd przekaże fundacji działającej na rzecz Ukrainy 2,3 mld funtów, uzyskanych ze sprzedaży przez rosyjskiego oligarchę Romana Abramowicza klubu piłkarskiego Chelsea FC, ale musi jeszcze uzyskać na to zgodę Unii Europejskiej - podał dziennik "Daily Telegraph".

Będzie to jedna z największych w historii darowizn dla ofiar wojny. Pieniądze znajdują się od ośmiu miesięcy na specjalnym koncie, a urzędnicy brytyjskiego rządu dopełniają ostatnich formalności. Według gazety niemająca jeszcze nazwy fundacja jest bliska otrzymania zgody komisji ds. organizacji charytatywnych, ale brytyjski rząd musi jeszcze otrzymać zgodę UE, gdyż ona również nałożyła sankcje na Abramowicza.

Pieniądze ze sprzedaży Chelsea trafią do Ukrainy

Na mocy umowy zawartej między brytyjskim rządem a Abramowiczem, gdy przejęcie Chelsea przez Amerykanina Todda Boehly'ego zostało sfinalizowane w maju ubiegłego roku, fundacją będzie kierował były szef brytyjskiego oddziału UNICEF Mike Penrose. W ciągu najbliższych dwóch tygodni mają zostać przedstawione szczegóły dotyczące zarządu i projektów organizacji charytatywnej.

Utworzenie fundacji, która ma otrzymać pieniądze ze sprzedaży klubu, było pomysłem Abramowicza. Oligarcha, który był właścicielem Chelsea od 2003 r., wystawił klub na sprzedaż na początku marca, spodziewając się, że zostaną na niego nałożone sankcje w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Zobowiązania prawne zapewniają, że ani Abramowicz, ani Chelsea nigdy nie będą mogli skorzystać z funduszy przeznaczonych dla fundacji. Porozumienie o utworzeniu fundacji zostało zawarte z brytyjskim rządem wiosną ubiegłego roku.

loader

RadioZET.pl/PAP