Nowe prawo już działa. Trzy lata kary za rasizm na Instagramie

15.03.2023 09:30

Angielski kibic został bardzo surowo ukarany za wysyłanie rasistowskich pogróżek w mediach społecznościowych pod adresem piłkarza Brentford, Ivana Toneya. Wyrok sądu w Newcastle jest pierwszym wydanym na mocy ustawy rządowej z roku 2022.

Ivan Toney
fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Antonio Neill napisał rasistowską wiadomość do Ivana Toneya na swoim koncie na Instagramie po tym, jak napastnik strzelił dwa gole przeciwko Brighton w meczu Premier League 14 października ubiegłego roku. Został za to ukarany trzyletnim zakazem stadionowym. Brytyjska policja wyrok określiła jako "przełomowe orzeczenie".

Organy ścigania wyśledziły, że autorem postu jest 24-letni Neill, z Blyth, miasta w północnej Anglii. Oskarżony pojawił się 25 stycznia w sądzie magistrackim w Newcastle i przyznał się do wysłania obraźliwej wiadomości.

Trzyletni zakaz stadionowy za obrażanie Ivana Toneya na Instagramie

W poniedziałek otrzymał czteromiesięczny wyrok w zawieszeniu na dwa lata, a także trzyletni zakaz stadionowy, pierwszy wydany na mocy ustawy rządowej, która weszła w życie w 2022 roku. Nowe prawo rozszerzyło wachlarz wyroków wydawanych za przestępstwa z nienawiści w internecie, a kierowanych pod adresem osób związanych ze sportem.

- Jeśli zdecydujesz się być podłym i znęcać się nad innymi, robienie tego zza ekranu komputera lub telefonu nie oznacza, że pozostaniesz bezkarnym - powiedział Kim McGuinness, komisarz ds. policji i przestępczości z okręgu Northumbrii, w wydanym we wtorek oświadczeniu.

Nakaz zabrania Neillowi uczestniczenia w jakimkolwiek oficjalnym meczu piłki nożnej w Wielkiej Brytanii, a także dodatkowo uniemożliwia mu podróżowanie za granicę w celu oglądania międzynarodowych meczów towarzyskich, meczów kwalifikacyjnych i turniejów.

Władze Brentford oświadczyły, że klub ma nadzieję, że wyroki za nadużycia w internecie będą surowsze i wezwały firmy odpowiedzialne za media społecznościowe do usuwania wszystkich nienawistnych treści, aby ich platformy były bezpieczne dla wszystkich.

loader

RadioZET.pl/PAP/AN