Obserwuj w Google News

Nielegalnie transmitowali mecze w sieci. Zarobili ponad 7 milionów funtów

2 min. czytania
31.05.2023 16:31
Zareaguj Reakcja

Pięciu mężczyzn, którzy nielegalnie transmitowali mecze angielskiej Premier League do dziesiątek tysięcy ludzi, zostało skazanych przez sąd w Derby. Trwający kilka lat proceder przyniósł zyski ponad 7 mln funtów - podała BBC.

Manchester City vs Arsenal
fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Gang sprzedawał subskrypcje po obniżonej cenie 10 funtów miesięcznie, chwaląc się, że zarabia na pokazywaniu gier, których w innym przypadku nie można oglądać na żywo w Wielkiej Brytanii z powodu zasad „blackoutu”. Ich operacja, opisana jako największe oszustwo w tej dziedzinie, przyniosła ponad 7 milionów funtów zysku od 50 000 abonentów.

Oskarżenie o oszustwo zostało wszczęte w celu ochrony "niektórych z najcenniejszych treści na świecie", powiedzieli prawnicy Premier League. Nastąpiło to po długim dochodzeniu w sprawie standardów handlowych. Inną kwestią pozostaje czy odbiorcy Flawless TV także zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

11 lat więzienia za nielegalne transmisje meczów w Wielkiej Brytanii

Przywódca gangu, 36-letni Mark Gould, został skazany na 11 lat więzienia. Czterech innych członków skazano na kary od trzech do ponad pięciu lat.

Gang korzystał z sygnałów od nadawców z Wielkiej Brytanii, Kataru, USA, Australii i Kanady i kilka sekund później transmitował je za pośrednictwem usługi Flawless. W ramach operacji opracowano aplikacje oferujące mecze Premier League i inne treści, które działały na telefonach i nowoczesnych telewizorach.

Redakcja poleca

Według ligi gang zarobił 7,2 miliona funtów w latach 2016-2021. Abonenci płacili po 10 funtów miesięcznie za oglądanie meczów Premier League, w porównaniu z około 80 funtami za legalne usługi oferowane przez stacje Sky, BT Sport i Amazon Prime.

Badania przeprowadzone przez Urząd ds. Własności Intelektualnej szacują, że prawie cztery miliony osób w Wielkiej Brytanii korzystało w zeszłym roku z nielegalnego źródła do oglądania sportu na żywo.

Niektóre puby i bary wykorzystują również nielegalne transmisje, aby pokazywać niedostępne mecze lub aby uniknąć kosztów oficjalnych usług, które mogą przekraczać 20 000 funtów rocznie w przypadku lokali komercyjnych.

Fani zwracają uwagę, że chociaż większość meczów nie jest transmitowana w telewizji w Wielkiej Brytanii, wszystkie są pokazywane na żywo za granicą. UEFA zezwala Premier League na nie transmitowanie sobotnich meczów na Wyspach w godzinach 14.45 - 17.15. Obowiązujący od dawna zakaz ma zachęcić fanów do oglądania meczów na stadionach, na wszystkich poziomach piłki nożnej, zamiast oglądania ich w telewizji.

RadioZET.pl/PAP/AN