Obserwuj w Google News

Rywale chcą się pozbyć Man. City! Potentaci naciskają na wyrzucenie z ligi

2 min. czytania
07.02.2023 22:41
Zareaguj Reakcja

Kluby tzw. wielkiej szóstki Premier League, w tym Arsenal, Manchester United czy Chelsea, opowiadają się za wyrzuceniem Manchesteru City z piłkarskiej elity w Anglii, jeśli potwierdzą się zarzuty o nieprawidłowościach finansowych. Sprawą "The Citizens" zajmie się niezależna komisja.

Erling Haaland
fot. AP/Associated Press/East News

Premier League dopatrzyła się nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych mistrza Anglii, Manchesteru City, w latach 2009-2018. Klubowi postawiono aż 101 zarzutów, w tym o ukrywaniu rzeczywistych zarobków piłkarzy i trenerów. Zdaniem organu zarządzającego piłkarską ligą w Anglii od 2018 roku klub nie przestrzega reguł mówiących o ścisłej współpracy przy dochodzeniach i udostępnianiu odpowiednich dokumentów.

"Komisja jest niezależna od Premier League i klubów. Postępowanie Komisji będzie odbywać się poufnie za zamkniętymi drzwiami. Premier League nie będzie komentować te sprawy do odwołania" - napisano w komunikacie.

Redakcja poleca

Angielskie klubu chcą wrzucenia Man. City z Premier League

Manchester City w oświadczeniu wyraził zdumienie stawianymi mu zarzutami. Dodano, że klub "z zadowoleniem przyjmuje powołanie niezależnej komisji, która bezstronnie rozpatrzy zbiór niepodważalnych dowodów na brak winy The Citizens". "Czekamy na rozwiązanie tej sprawy raz na zawsze" - napisano.

Tymczasem Sky Sports informuje, że większość klubów Premier League opowiada się za wyrzuceniem drużyny z ligi, jeśli podejrzenia się potwierdzą. Na takie rozwiązanie najbardziej mają naciskać przedstawiciele tzw. wielkiej szóstki: Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea i Tottenham. Wiele z nich wskazuje, że odebranie tytułów czy grzywna nie powstrzymają szejków przed nielegalnymi praktykami.

Problemy Manchesteru City

To nie pierwsze takie problemy Manchesteru City. W lutym 2020 roku Europejska Unia Piłkarska (UEFA) dopatrzyła się naruszenia przez ten klub zasad tzw. finansowego fair play w latach 2012-16 i wykluczyła go z udziału w Lidze Mistrzów w sezonach 2020/21 i 2021/22, nakładając na niego ponadto 30 milionów euro grzywny.

"The Citizens" odwołali się od tych decyzji władz europejskiego futbolu do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), a instytucja w Lozannie przychyliła się do tej apelacji, anulując dyskwalifikację i zmniejszając kwotę grzywny do 10 mln euro.

Od 2008 roku właścicielem City jest City Football Group, którego właścicielami są przedsiębiorcy z Abu Zabi. Od tego czasu klub z Manchesteru był sześciokrotnie mistrzem Anglii, dwa razy zdobyli Puchar Anglii i pięć razy Puchar Ligi. Ponadto w sezonie 2020/21 dotarł do finału Ligi Mistrzów.

RadioZET.pl/PAP/skysports.com