Obserwuj w Google News

Wilfried Zaha pierwszym piłkarzem, który nie klęknął przed meczem

2 min. czytania
14.03.2021 08:57
Zareaguj Reakcja

Wilfried Zaha został pierwszym piłkarzem w Premier League, który nie uklęknął przed meczem. Czarnoskóry zawodnik Crystal Palace po raz pierwszy zdecydował się na to przed rozpoczęciem sobotniego spotkania z West Bromwich Albion (1:0).

Wilfried Zaha
fot. PAP/EPA

Wilfried Zaha jest pierwszym piłkarzem Premier League, który zdecydował się zaprzestać wykonywania tego gestu. Na angielskich boiskach klękano przed pierwszym gwizdkiem na kilka sekund od lipca ubiegłego roku, aby w ten sposób wyrazić solidarność z ruchem "Black Lives Matter". To nawiązanie do zachowania futbolisty Colina Kaepernicka, który przybierał taką pozę podczas hymnu USA, ponieważ uważał, że kraj ten robi za mało w kwestii zwalczania rasizmu.

- Tu nie ma złej ani dobrej decyzji, ale mam poczucie, że to stało się po prostu częścią przedmeczowej rutyny i nie ma już żadnego znaczenia, czy klęczymy, czy stoimy. Niektórzy z nas wciąż są obrażani - podkreślił 28-letni reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej.

Wilfried Zaha pierwszym piłkarzem Premier League, który nie klęknąl przed meczem

Władze rozgrywek w Anglii także są krytykowane za brak działania w obliczu coraz częściej powtarzających się gróźb i ataków na ciemnoskórych piłkarzy, przede wszystkim za pośrednictwem internetu.

Redakcja poleca

- Wiem, że za kulisami Premier League władze cały czas podejmują działania, żeby coś zmienić, i w pełni to szanuję. Podobnie jak moich kolegów z zespołu i zawodników innych drużyn, którzy cały czas będą klękać. Jako społeczeństwo powinniśmy postawić na lepszą edukację w szkołach, a firmy zarządzające mediami społecznościowymi powinny bardziej zdecydowanie reagować na każdy przypadek obrażania innych w sieci, zresztą nie tylko piłkarzy - dodał Zaha.

RadioZET.pl/PAP