PGE Narodowy wyłączony z użytkowania. Operator wydał kolejne oświadczenie

08.02.2023 13:20

Operator PGE Narodowego w oświadczeniu nie przesądził ostatecznie, że zaplanowany na 27 marca mecz eliminacji Euro 2024 Polska - Albania nie będzie mógł się odbyć na tym obiekcie. Wskazano jednak, że obecnie kończy się dopiero pierwszy etap związany z ustaleniem przyczyn powstałej wady konstrukcyjnej dachu.

PGE Narodowy
fot. Adam Burakowski/REPORTER/EastNews

PGE Narodowy został wyłączony z użytkowania 11 listopada 2022 roku na trzy dni przed ostatnim testem reprezentacji Polski przed MŚ 2022 w Katarze z Chile. Wówczas podczas corocznego przeglądu wykryto wadę konstrukcyjną dachu. Mecz przeniesiono na obiekt Legii Warszawa, a na największej stołecznej arenie rozpoczęto prace naprawcze. Niestety te się przeciągają, co stawia pod znakiem zapytania wszystkie duże wydarzenia zaplanowane na tym stadionie, w tym mecz Polska - Albania w eliminacjach Euro 2024.

W środę pojawiły się nieoficjalne informacje, że spotkanie będzie przeniesione. Taką też rekomendację wydał minister sport Kamil Bortniczuk. Operator PGE Narodowe postanowił uciąć spekulacje, wydając kolejne w ostatnich dniach oświadczenie. Niewiele się ono różni od poprzednich.

Oświadczenie PGE Narodowego

W komunikacie kolejny raz podkreślono, że dla operatora najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich gości obiektu, a w takich przypadkach nie wolno działać pospiesznie. Określono też, na jakim etapie znajduje się obecnie plan naprawczy.

"Należy pamiętać, że opracowanie planów naprawczych przy tego typu projektach trwa wiele miesięcy, a w przypadku obiektu narodowego, a także dzięki podjętym przez operatora PGE Narodowego działaniom, stosowane są ekstraordynaryjne rozwiązania. Stadion jest miejscem bezpiecznym, a w chwili obecnej znajdujemy się na finiszu pierwszego etapu związanego z ustaleniem przyczyny powstania wady oraz opracowaniem warunków niezbędnych do organizacji wydarzeń całostadionowych" - czytamy.

"Z uwagi na fakt, że konieczne jest przeprowadzenie badań potwierdzających dotychczasowe analizy, informujemy, że w chwili obecnej współpracująca z PGE Narodowym grupa ekspertów nie wydała jeszcze rekomendacji ani warunków niezbędnych do organizacji wydarzeń całostadionowych, w tym meczu Polska – Albania. Podstawą do wydania takich rekomendacji oraz wytycznych będą wyniki zaplanowanych na najbliższe dni badań oraz kolejne analizy zgromadzonych danych. Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo, nie ma miejsca na pośpiech i kompromisy" - dodano.

Decyzja ws. spotkania eliminacji Euro 2024 jeszcze nie zapadła, natomiast z oświadczenia wynika, że będzie to niezwykle trudne. "Wspólnie z ekspertami czynimy wszelkie starania, aby zmieścić się w ściśle określonych ramach czasowych, wyznaczonych przez kalendarz federacji. [...] Pragniemy dodać, że PGE Narodowy jest miejscem bezpiecznym i w opinii ekspertów w chwili obecnej organizacja pozostałych wydarzeń zaplanowanych na 2023 rok nie jest zagrożona" - podkreślono.

Mecz Polska - Albania odbędzie się 27 marca i będzie okazją do powitania Fernando Santosa przez polską publiczność. Jego debiut przypadnie bowiem na wyjazdowe starcie z Czechami 24 marca.

RadioZET.pl/pgenarodowy.pl