Obserwuj w Google News

Piłkarze oddali hołd ukraińskiemu jeńcowi. Rosjanie nagrali jego egzekucję

2 min. czytania
07.03.2023 11:31
Zareaguj Reakcja

Prezydent Ukrainy i piłkarze z tego kraju oddali hołd jeńcowi, który został zamordowany przez Rosjan. Żołnierze Putina nagrali egzekucję, a wideo opublikowali w sieci. Wołodymyr Zełenski oraz ukraińscy sportowcy, w tym m.in. gwiazdor Chelsea Mychajło Mudryk, Oleksandr Zinchenko z Arsenalu oraz liczni zawodnicy Szachtara Donieck, upamiętnili postawę bohaterskiego żołnierza.

Piłkarze oddali hołd jeńcowi z Ukrainy. Rosjanie nagrali jego egzekucję
fot. screen

„Dzisiaj ukazało się wideo, na którym widać, jak okupanci brutalnie zabijają żołnierza który odważnie powiedział im w twarz Slava Ukrainie. Chcę byśmy wszyscy razem, zjednoczeni powtórzyli jego słowa: Gierojom Slava” – powiedział w wideo Wołodymyr Zełenski.

Hołd zabitemu żołnierzowi oddali zawodnicy Szachtara Donieck, były piłkarz tego klubu Mychajło Mudryk, a także inni sportowcy z Ukrainy: Oleksandr Zinchenko czy zawodnik Cracovii Jewhen Konoplanka. Specjalne wideo nagrał też bokser Ołeksandr Usyk. "Sława Ukrainie. Za takie słowa otrzymałeś kulę. I już cię nie ma, ale nie zapomnimy o tobie. Walczyłeś. Pokazałeś siłę. Siłę ZSU. Bohaterom sława, dla ciebie w raju" – powiedział bokser.

"Ta wojna się ludobójcza. Sprawcy muszą zostać skazani"

Ukraiński jeniec został rozstrzelany, choć był nieuzbrojony. Jak podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, to kolejny dowód na ludobójstwo w trakcie wojny. Według szefa resortu, sprawą powinien się zająć Międzynarodowy Trybunał w Hadze. „Przerażające wideo, na którym nieuzbrojony ukraiński jeniec wojenny zostaje stracony przez rosyjskich żołnierzy tylko za powiedzenie Chwała Ukrainie to kolejny dowód, że ta wojna jest ludobójcza. Apeluję do prokuratora MTK Karima Khana o niezwłoczne wszczęcie dochodzenia w sprawie tej ohydnej zbrodni wojennej. Sprawcy muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości” – podkreślił Kułeba na Twitterze.

Nagranie z egzekucji jeńca pojawiło się w poniedziałek. Na wideo widać, jak rosyjski żołnierz rozstrzeliwuje z karabinu maszynowego nieuzbrojonego ukraińskiego wojskowego. Jak pisze Ukraińska Prawda, nie wiadomo, gdzie i kiedy powstało to nagranie.

RadioZET.pl/PAP/rsp/ mms/