Obserwuj w Google News

To zdjęcie wywołało burzę. Niemcy zadrwili z decyzji FIFA

2 min. czytania
23.11.2022 19:19
Zareaguj Reakcja

"Prawa człowieka nie podlegają negocjacjom" - napisano w oświadczeniu Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. Przed pierwszym gwizdkiem piłkarze reprezentacji zasłonili sobie usta, protestując w ten sposób przeciwko decyzji FIFA i zakazie zakładania opaski z napisem "One Love".

Reprezentacja Niemiec
fot. PAP/EPA

W poniedziałek po spotkaniu z przedstawiciela drużyn FIFA podjęła decyzję o zakazie noszenia tęczowej opaski z napisem "One Love", którą chcieli założyć kapitanowie siedmiu drużyn: Niemiec, Anglii, Walii, Danii, Belgii, Holandii oraz Szwajcarii. Karą za złamanie przepisów miała być żółta kartka.

Łamanie praw człowieka w Katarze, kraju, w którym homoseksualizm jest prawnie zakazany, stanowią największą kontrowersję w kontekście przyznania organizacji mundialu. Gospodarz, ale też FIFA są głośno krytykowane. Oliwy do ognia dolał też prezydent światowej centrali piłkarskiej. Gianni Infantino wyraził zdecydowany sprzeciw wobec opaski "One Love". Argumentował to mówiąc, że "prowokacja nie jest właściwą drogą", prawa homoseksualistów to "proces", a także ubolewał nad "lekcjami moralnymi" płynącymi z Zachodu.

Redakcja poleca

Niemcy zasłonili usta [ZDJĘCIE]

Jednym z kapitanów, którzy mieli założyć opaskę, był Manuel Neuer. Reprezentacja Niemiec nie złamała zakazu FIFA, ale znalazła sposób, by w bardzo wymowny sposób skomentować tę decyzję. Przed meczem z Japonią (1:2) piłkarze zapozowali do tradycyjnego zdjęcia z zasłoniętymi ustami. Jednocześnie związek wydał oświadczenie na Twitterze.

"Zakazać nam noszenia opaski, to jak zakazać nam mówienia. Nasze stanowisko jest jasne" – można przeczytać w komunikacie. "Prawa człowieka nie podlegają negocjacjom" - napisano.

Zachowanie Niemców podczas zdjęcia drużyny było przygotowane z wyprzedzeniem - komentatorzy telewizji ARD wcześniej poinformowali widzów, że zdarzenie będzie miało miejsce. W tym czasie na oficjalnej trybunie niemiecka minister spraw wewnętrznych odpowiedzialna za sport Nancy Faeser siedząca po lewej od Infantino, założyła słynną tęczową opaskę. Zamieściła zdjęcie w mediach społecznościowych, a następnie założyła kurtkę zakrywającą opaskę.

FIFA nie skomentowała zachowania Niemców.

RadioZET.pl/PAP, msl, cegl