Zamknij

Wybrano najlepszego sędziego MŚ w Katarze. Marciniak nie wygrał

29.12.2022 12:54

Daniele Orsato został uznany za najlepszego sędziego piłkarskich mistrzostw świata w Katarze przez stowarzyszenie "Amici di Giulio Campanati". Włoski arbiter w walce o to wyróżnienie pokonał niespodziewanie Szymona Marciniaka, który był rozjemcą finałowego spotkania pomiędzy Argentyną a Francją

Szymon Marciniak
fot. ADRIAN DENNIS/AFP/East News

Orsato podczas mundialu w Katarze prowadził trzy spotkania: Katar - Ekwador (0:2), Argentyna - Meksyk (2:0) i półfinał Argentyna - Chorwacja (3:0). Mimo że "nie otrzymał" finału, został uznany za najlepszego. Szymon Marciniak zajął drugie miejsce. Polski arbiter poprowadził finał i zebrał za swój występ bardzo dobre recenzje, choć spotkanie nie należało do najłatwiejszych. Łącznie padło w nim aż sześć goli, a polski arbiter aż trzy razy musiał dyktować rzuty karne - raz dla Argentyny, dwa dla Francji.

Ostatecznie finał zakończył się serią "jedenastek". W niej lepsi okazali się Argentyńczycy i to właśnie oni sięgnęli po tytuł mistrzów świata. Najlepszym piłkarzem całego turnieju wybrany został Lionel Messi, tytuł króla strzelców trafił do Kyliana Mbappe.

Szymon Marciniak z szansą na inną nagrodę

Marciniak nie zdobył uznania "Amici di Giulio Campanati", natomiast ma szansę na inną, bardziej prestiżową nagrodę. Nominowany został do nagrody dla sędziego roku Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS).

RadioZET.pl