Zamknij

Wojciech Szczęsny najskuteczniejszym bramkarzem MŚ. Dobre statystyki Polaka

28.11.2022 10:06

Wojciech Szczęsny jest jednym z najskuteczniejszych bramkarzy grających na mundialu – wynika ze statystyk podanych przez portal FBREF. Golkiper reprezentacji Polski prowadzi m.in. w klasyfikacji obronionych strzałów i czystych kont.

Wojciech Szczęsny najskuteczniejszym bramkarzem MŚ. Dobre statystyki Polaka
fot. PAP/EPA/Ronald Wittek

Wojciech Szczęsny w dwóch meczach mistrzostw świata 2022 obronił 8 strzałów, co czyni go jednym z najskuteczniejszych bramkarzy turnieju. Tyle samo interwencji na koncie ma jeszcze dwóch zawodników – Shuichi Gonda z Japonii i Milan Borjan z Kanady.

Gonda ani Borjan nie zachowali jednak czystego konta. Bramkarz z Japonii stracił gola w meczu z Niemcami (1:2) i Kostaryką (1:0). Borjan dał się pokonać w spotkaniu z Belgią (1:0), a w drugim meczu mundialu czterokrotnie wyjmował piłkę z siatki (1:4 z Chorwacją).

Szczęsny to jedyny bramkarz, który na turnieju zachował dwa czyste konta. Dziś ten wynik może wyrównać Alisson i Yann Sommer (Brazylia gra ze Szwajcarią), urugwajski golkiper Sergio Rochet, Hernan Galindez z Ekwadoru, lub Kim Seung-gyu z Korei Południowej.

MŚ 2022. Wojciech Szczęsny liderem statystyk

Według statystyk podanych przez fbref.com, na bramkę Polaków oddano 9 celnych strzałów: jeden został zablokowany, a 8 zatrzymał Wojciech Szczęsny. Więcej uderzeń oddano tylko na bramkę Japonii (10), a tyle samo na bramkę Arabii Saudyjskiej.

Szczęsny wyraźnie prowadzi w jeszcze jednej statystyce, czyli PsxG-GA. Oznacza ona różnicę pomiędzy golami, które według wykresu expected goals mogły paść w danej akcji, a interwencjami bramkarza. Jeśli statystyka jest „na plusie”, jak w przypadku Szczęsnego, oznacza to, że według algorytmu kilkakrotnie uratował on swoją drużynę przed stratą gola. Nasz golkiper dokonał tego trzykrotnie -  ma PsxG-GA na poziomie +2.8. 

loader

RadioZET.pl/fbref