Zamknij

Wielka kontrowersja na mundialu. Czemu anulowano gola Ekwadoru?

20.11.2022 17:45

Do gigantycznej kontrowersji doszło już w 3. minucie meczu otwarcia mundialu w Katarze. VAR nie uznał bramki dla Ekwadoru. Dlaczego gol przeciwko gospodarzowi mistrzostw świata został anulowany?

anulowany gol Ennera Valencii
fot. PAP/EPA/Twitter

Wielu kibiców po obejrzeniu powtórek pisać zaczęło o skandalu. Te nie wyjaśniły, bowiem dlaczego w tej sytuacji sędziowie dopatrzyli się spalonego. Chodzi jednak o przepis, o którym wielu fanów nie ma pojęcia, a dotyczy on właśnie pozycji spalonej.

Dlaczego gol dla Ekwadoru został anulowany?

W momencie, w którym piłkę zagrywał jeden z Ekwadorczyków, jego kolega z drużyny znajdował się bliżej bramki Kataru niż bramkarz. W tej sytuacji (kiedy golkiper jest wysunięty), aby nie było spalonego, bliżej bramki powinno znajdować się aż dwóch Katarczyków (graczy z pola), a był tylko jeden. To właśnie dlatego VAR wskazał spalonego. Wiele w tej sytuacji wyjaśnia poniższa grafika.

Gol dla Ekwadoru anulowany został więc prawidłowo. Podobna sytuacja miała miejsce w tegorocznym finale Ligi Mistrzów, gdy do siatki rywala w meczu Real Madryt - Liverpool trafił Karim Benzema. Wtedy VAR także bardzo długo analizował tę sytuację i także gola ostatecznie nie uznał.

Warto dodać, że jednym z sędziów VAR na mecz Katar - Ekwador jest Polak, Tomasz Listkiewicz. Spotkanie prowadzi natomiast Włoch Daniele Orsato.

Mecz Katar - Ekwador na żywo na naszym portalu.

RadioZET.pl