Obserwuj w Google News

Szokujące zachowanie Infantino. "Czuję się gejem i Katarczykiem"

2 min. czytania
19.11.2022 12:39
Zareaguj Reakcja

Gianni Infantino wziął udział w sobotniej konferencji prasowej na jeden dzień przed mistrzostwami świata w Katarze. W trakcie swojego szokującego wystąpienia przewodniczący FIFA tłumaczył, że Europejczycy przez następne trzy tysiące lat powinni przepraszać, zanim zaczną kogokolwiek umoralniać. - Dziś czuję się gejem. Dziś czuję się niepełnosprawnym. Dziś czuję się robotnikiem-imigrantem - mówił.

Gianni Infantino
fot. Martin Meissner/Associated Press/East News

Gianni Infantino od mocnego wstępu zaczął swoje sobotnie wystąpienie w Ar-Rajjan na godziny przed pierwszym meczem na mundialu w Katarze.

- Targają mną dziś bardzo silne odczucia. Dziś czuję się Katarczykiem. Dziś czuję się Arabem. Dziś czuję się Afrykaninem. Dziś czuję się gejem. Dziś czuję się niepełnosprawnym. Dziś czuję się robotnikiem-imigrantem - rozpoczął Szwajcar.

- Sam jestem synem imigrantów i wiem, co to znaczy być dyskryminowanym i prześladowanym. Jako dziecko byłem dyskryminowany w Szwajcarii, bo byłem rudy i miałem piegi. Byłem Włochem i słabo mówiłem po niemiecku - dodał.

Zaskakujące słowa Infantino przed mundialem w Katarze

Infantino nie zamierzał na tym kończyć. Kolejnym tematem, który postanowił poruszyć były kwestie pracowników, którzy budowali stadiony na mistrzostwa świata w Katarze. Zdaniem mediów w wyniku prac przy infrastrukturze śmierć poniosło blisko 6,5 tysiąca osób. Głośno było też o dyskryminacji mniejszości seksualnych. W myśl katarskiego prawa homoseksualizm jest nielegalny i karany.

- Te pełne uprzedzenia moralne kazania to zwykła hipokryzja. My, Europejczycy, wyrządziliśmy przez ostatnie 3000 lat tyle krzywd, że powinniśmy za nie przepraszać przez kolejne 3000 lat, zanim zaczniemy prawić komukolwiek moralne kazania - powiedział 52-latek. - Która spośród wielkich firm zarabiających miliardy w Katarze zajęła się tą kwestią? Żadna, bo zmiana przepisów wiązałaby się z mniejszym dochodem. My to zrobiliśmy. Dlaczego nikt nie zwraca na to uwagi? - dopytywał.

Prezydent FIFA jest przekonany także, co do bezpieczeństwa przedstawicieli środowisk LGBT+. Jak sam podkreślił, nie ma wątpliwości, że ci, którzy przyjadą wspierać swoje drużyny w mistrzostwach świata, nie mają się czego obawiać.

- Władze Kataru dały mi gwarancję, że wszyscy są mile widziani. Niezależnie od religii, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Jeśli ktoś mówi co innego, nie jest to opinia tego kraju ani FIFA - zaznaczył.

Oprócz tego Gianni Infantino odniósł się też do cofnięcia pozwolenia na sprzedaż piwa wokół stadionów. Początkowo miała być dozwolona, teraz alkohol spożywać będzie można wyłącznie w strefach kibica i wybranych lokalach.

Redakcja poleca

- Osobiście uważam, że kibice są w stanie wytrzymać trzy godziny bez piwa, także we Francji, Hiszpanii czy Szkocji - skomentował.

W meczu otwarcia reprezentacja gospodarzy zmierzy się z Ekwadorem. Z kolei mecz Polska - Meksyk odbędzie się we wtorek 22 listopada.

RadioZET.pl/PAP