Rollercoaster w hicie mundialu, znamy ostatniego uczestnika półfinału MŚ

10.12.2022 22:00

Francja pokonała Anglię 2:1 (1:0) w sobotnim meczu mistrzostw świata w Katarze. Tym samym Trójkolorowi uzupełnili grono półfinalistów mundialu 2022. Wcześniej do 1/2 finału awansowała Chorwacja, Argentyna i Maroko.

Giroud i Rabiot

Ostatni ćwierćfinał Anglia - Francja MŚ w Katarze zaczął się dość nietypowo, bo po pierwszych kontaktach z piłką Synowie Albionu zgłosili problemy ze źle dopompowaną futbolówką, która musiała zostać wymieniona.

W pierwszych minutach wicemistrzowie Europy prezentowali się dużą wymianą pozycji, szybko łapiąc swój rytm gry. Jednak i oni i Francuzi szybko próbowali zaatakować bramkę rywali. Pierwszy mocny cios spadł w 17. minucie. Wówczas na strzał zza pola karnego zdecydował się Tchouameni i posyłając piłkę w lewy róg bramki, pokonał Jordana Pickforda. Dwie minuty później sprytem wykazał się Harry Kane, który przechytrzył Upamecano i obracając się z futbolówką uderzył na bramkę Hugo Llorisa, ale górą był golkiper Tottenhamu.

W 25. minucie miała miejsce dość dziwna sytuacja. Kane padł w polu karnym po starciu z Upamecano. Z początku sędzia kazał grać dalej, ale po chwili gra została przerwana, gdyż akcję sprawdzał VAR. Ostatecznie weryfikacja orzekła, że o jedenastce nie może być mowy, chociaż powtórki wykazywały, że napastnik Anglii został zahaczony kolanem.

Po kilku minutach znów o sobie dał znać Kane, ale jego uderzenie z dystansu znów obronił Lloris. Francuz miał drobne problemy, dlatego na wszelki wypadek wybił piłkę na rzut rożny. Francuzi dobrze organizowali się w defensywie, grając z większą swobodą przy skromnym jednobramkowym prowadzeniu.

MŚ 2022: Przestrzelony karny Kane'a zmorą Anglików

Po zmianie stron Anglicy błyskawicznie doprowadzili do remisu. Tchouameni faulował w polu karnym Sakę, a sędzia bez wahania wskazał na jedenasty metr. Kilka chwil później karnego na bramkę zamienił Harry Kane, który pewnym uderzeniem pokonał Llorisa.

Tuż po wyrównaniu stanu gry mistrzowie świata ruszyli do wściekłego ataku. Minutę później Rabiot oddał mocny strzał z okolicy dwudziestego metra, ale Pickford z trudem wybronił uderzenie. Jednak to nie był koniec. Kylian Mbappe urwał się Walkerowi na lewej stronie i dograł na szósty metr do Giroud, który... minął się z futbolówką.

Jedna i druga drużyna robiła wszystko, aby wyjść na prowadzenie. Anglicy także mieli swoje sytuacje. W 70. minucie po dośrodkowaniu Hendersona w pole karne główkował Harry Maguire, ale futbolówka odbiła się od słupka. Po kilkudziesięciu sekundach Shaw posłał piłkę w okolicę siódmego metra do Saki, ale ten mimo strzału, nie zaskoczył francuskiego golkipera.

W 77. minucie Trójkolorowi stanęli przed doskonałą sytuacją. Dembele zgrał piłkę na ósmy metr, ale Pickford fenomenalnie obronił uderzenie Giroud z najbliższej odległości. Chociaż napastnik Milanu zawiódł, odkupił winy po kilku sekundach. Po dośrodkowaniu Antoine'a Griezmanna z lewego skrzydła Giroud poszybował najwyżej i głową tuż przy lewym słupku umieścił futbolówkę w siatce.

Bramka dla Francuzów nie oznaczała końca emocji. W 80. minucie Mount przewrócił się w polu karnym. Akcji przyjrzał się VAR, który wezwał do monitora sędziego. Arbiter po obejrzeniu powtórek uznał, że Theo Hernandez faulował Mounta, a po rz drugi do jedenastki podszedł Kane. Gracz Tottenhamu fatalnie spudłował, posyłając piłkę wysoko nad poprzeczką.

Mundial 2022: Francja w półfinale MŚ w Katarze

Ostatecznie wicemistrzowie Europy nie doprowadzili do dogrywki i przegrali z Francją 1:2. Mistrzowie świata w półfinale zagrają z Marokiem.

Anglia - Francja 1:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Aurelien Tchouameni (17), 1:1 Harry Kane (54-karny), 1:2 Olivier Giroud (78-głową).