Obserwuj w Google News

CNN: Reżim w Iranie groził rodzinom piłkarzy: "Więzienie i tortury"

2 min. czytania
29.11.2022 10:22
Zareaguj Reakcja

Reżim w Iranie zagroził członkom rodzin piłkarzy torturami i wysłaniem do więzienia, jeśli zawodnicy reprezentacji nie będą śpiewać hymnu przed meczami MŚ 2022, wspierając tym samym antyrządowe protesty w Teheranie - informuje CNN.

Reprezentacja Iranu
fot. FADEL SENNA/AFP/East News

Antyrządowe protesty w Iranie rozpoczęły się 16 września po śmierci młodej Kurdyjki Mahsy Amini. 22-letnia kobieta została aresztowana i skatowana przez irańską policję obywatelską za "strój niezgodny z normami". W brutalnie tłumionych manifestacjach zginęło już kilkaset osób. Mundial w Katarze, na którym występuje drużyna narodowa tego kraju, stał się kolejną areną do głośnego opowiedzenia się przeciwko łamaniu praw człowieka w Iranie.

Niestety kraj-gospodarz MŚ 2022 też jest na bakier z prawami człowieka. Za homoseksualizm można trafić do więzienia, piłkarzom zakazano używania opasek kapitańskich z tęczowym sercem i napisem "One Love". Problemy mają też kibice z Iranu, którzy nie mogą głośno wyrażać swoich poglądów. Jedna z kibicek w trakcie spotkania z Walią pokazała koszulkę z imieniem zamordowanej Kurdyjki, za co została wyrzucona z trybun. Piłkarze też nie mogą spać spokojnie.

Redakcja poleca

Irańczycy nie zaśpiewali hymnu

W ramach solidarności z kobietami zawodnicy reprezentacji Iranu nie odśpiewali hymnu narodowego przed meczem z Walią. W rywalizacji z Anglią już nie protestowali, a o kulisach ich zachowania rozpisuje się CNN. Okazuje się, że irańskie władze zagroziły "torturami i więzieniem" członkom rodzin graczy!

Stacja powołuje się na anonimowe źródło, które ściśle monitoruje irańskie agencje bezpieczeństwa stacjonujące w Katarze. Według informatora piłkarze oraz szkoleniowiec Carlos Queiroz spotkali się z przedstawicielami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Podczas dyskusji miały paść groźby.

Członkowie IRGC mieli zostać oddelegowani na trybuny w strojach zwykłych kibiców. W ten sposób mieli przyglądać się poczynaniom reprezentantów i wychwytywać tych, którzy nie spełnią żądania.

Reprezentacja Iranu ostatni mecz fazy grupowej MŚ 2022 rozegra we wtorek 29 listopada z USA. Lepszy z tej pary awansuje do 1/8 finału.

RadioZET.pl/CNN