Premier wydał oświadczenie. Tak odpowiedział ws. premii dla piłkarzy

06.12.2022 15:57

Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem mediów społecznościowych wypowiedział się na temat afery związanej z premiami dla piłkarzy reprezentacji Polski za wyjście z grupy na mundialu w Katarze. Wprost odpowiedział na pytanie, czy rządowe pieniądze trafią na konto kadrowiczów.

Premier Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Premier zdecydował się na długi wpis na swoim profilu na Facebooku, w którym docenił grę reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Katarze. Na koniec podkreślił, że inwestycja w polski futbol jest potrzebna, bo "bez zwiększenia budżetu na polską piłkę trudno nam będzie rywalizować z najlepszymi, a przecież nasi piłkarze pokazali, że to możliwe". Wprost skomentował też aferę związaną z premiami dla zawodników. "Nie będzie rządowych środków na premie dla piłkarzy" - przekazał szef rządu.

Afera ws. premii premiera dla reprezentacji Polski

To odpowiedź na aferę, jaka wybuchła w polskich mediach tuż przed powrotem reprezentacji Polski z Kataru. Według informacji WP Sportowe Fakty, premier Mateusz Morawiecki miał obiecać piłkarzom przynajmniej 30 milionów złotych za wyjście z grupy. Jak poinformował za to serwis meczyki.pl, to z kolei miało doprowadzić do podziałów w szatni. Trener Czesław Michniewicz i jego sztab mieli domagać się aż 20 procent z tej kwoty, piłkarze chcieli oddać im 10 procent.

Pełna treść oświadczenia premiera ws. premii dla piłkarzy:

"Po 36 latach nasza Reprezentacja wyszła z grupy i zagrała w 1/8 finału Mistrzostw Świata. To wielka radość! Odpadliśmy z dalszej gry w fazie pucharowej Mundialu, ale zagraliśmy dobry mecz z obecnym mistrzem świata - reprezentacją Francji. Polacy podjęli rzuconą rękawicę. Czego zabrakło? Przede wszystkim doświadczenia gry na tym poziomie i trochę szczęścia. Nasza kadra dała nam jednak więcej, niż moglibyśmy oczekiwać.

Problemem polskiej piłki od lat jest poziom finansowania. Brutalna prawda futbolu jest taka, że wielkie granie jest tam, gdzie są wielkie pieniądze.  Uważam, że rolą Państwa jest wspieranie rozwoju tej najpopularniejszej dyscypliny sportu. Dotyczy to przede wszystkim środków na szkolenie młodzieży, budowy infrastruktury, ale także rozwoju i wsparcia talentów. Na te cele będziemy przeznaczać dodatkowe środki. Udany występ Polaków na Mundialu jest dobrą okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości polskiej piłki. Jestem przekonany, że bez zwiększenia budżetu na polską piłkę trudno nam będzie rywalizować z najlepszymi, a przecież nasi piłkarze pokazali, że to możliwe. Pokazali, że jest to w naszym zasięgu.

Uważam również, że nagradzanie za wyniki na najbardziej prestiżowych turniejach jest ważnym elementem całości systemu i zarazem rolą Związku oraz głównych sponsorów. Na koniec wprost: nie będzie rządowych środków na premie dla piłkarzy".

RadioZET.pl