Pogrom w 1/8 finału. Hat-trick nieoczekiwanego bohatera Portugalii

06.12.2022 21:50

Portugalia nie dała najmniejszych szans Szwajcarii i już po pierwszej połowie, w trakcie której dwukrotnie trafiała do siatki, mogła być niemal pewna awansu do ćwierćfinału. Po przerwie przewaga drużyny Santosa tylko rosła - ostatecznie Szwajcaria uległa jej 6:1 W ćwierćfinale Portugalia zmierzy się z Marokiem.

Cristiano Ronaldo i Bruno Fernandes

Trener Fernando Santos w meczu ze Szwajcarią zdecydował się na odważny, choć spodziewany eksperyment. Cristiano Ronaldo, który do tej pory grał we wszystkich spotkaniach na mundialu, nie znalazł się w składzie, a jego miejsce zajął 21-letni napastnik Benfiki Goncalo Ramos. Jak skuteczny okazał się ten manewr przekonaliśmy się już po 20 minutach. Młody atakujący Portugalii w pierwszej akcji swojej drużyny w efektowny sposób obrócił się z piłką, potężnie uderzył w krótki róg, nie dając szans Sommerowi.

Na 2:0 podwyższył Pepe. Doświadczony obrońca w swoim stylu wszedł w pole karne i po strzale głową trafił do siatki. Ten wynik dawał jeszcze szanse Szwajcarii, jednak do tego potrzebna byłaby znacznie lepsza gra w obronie. Shaqiri, Xhaka i spółka nie poprawili się w defensywie, a Portugalczycy szybko to wykorzystali.

W 53. minucie gola na 3:0 zdobył Ramos. Napastnik wykorzystał dośrodkowanie Dalota z prawego skrzydła i uderzył po krótkim słupku. Po chwili było już 4:0, a do siatki trafił Raphael Guerreiro (55’). Szwajcaria po 3. minutach odpowiedziała (4:1), jednak nie zdało się to na wiele. W 67’ minucie Ramos zdobył 3. gola w tym spotkaniu i potwierdził to, co było wiadomo od początku drugiej połowy – to Portugalia zagra z Marokiem w ¼ finału MŚ. Na sam koniec do siatki trafił jeszcze wprowadzony w drugiej połowie Rafael Leao, który podwyższył wynik na 6:1.

Portugalia - Szwajcaria: WYNIK

Portugalia 5:1 Szwajcaria. Ramos (17', 51', 67'), Pepe (33') Guerreiro (55'), Leao (91') - Akanji (58').