Zamknij

Czy kartki dla sztabu liczą się do klasyfikacji fair-play? Już wszystko jasne

30.11.2022 18:00

O losach reprezentacji Polski w piłkarskich mistrzostwach świata może zadecydować klasyfikacja fair-play. Liczba kartek będzie istotna w przypadku takiego samego bilansu bramkowego z kadrą Meksyku. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy do zestawienia zaliczane są napomnienia dla sztabu. Rozwiał je rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Reprezentacja Polski w meczu z Arabią Saudyjską
fot. ODD ANDERSEN/AFP/East News

Reprezentacja Polski po dwóch meczach jest liderem tabeli grupy C MŚ 2022. Biało-czerwoni zgromadzili cztery punkty za remis z Meksykiem i zwycięstwo z Arabią Saudyjską. Nie stracili jeszcze gola i mogą pochwalić się bilansem 2-0.

W ostatniej kolejce podopieczni Czesława Michniewicza zagrają z faworyzowaną Argentyną i wystarczy im remis, by awansować do 1/8 finału mundialu w Katarze. Porażka nie musi oznaczać powrotu do kraju, natomiast wiele będzie zależeć od równolegle rozgrywanego spotkania Arabii Saudyjskiej z Meksykiem. Może się okazać, że przedstawiciele Europy i Ameryki Północnej lub Azji będą mieli po trzech meczach tyle samo punktów i taki sam bilans bramek. Stanie się tak, jeśli Meksyk wygra 2:0, a Polska przegra 0:2. Co wtedy?

Polska - Argentyna: ważne kartki

W takim przypadku z dorobkiem sześciu "oczek" grupę C wygra Argentyna. Polska i Meksyk będą miały cztery punkty i bilans 2-2. Wówczas trzeba będzie zerknąć w klasyfikację fair-play, czyli w liczbę kartek. Aktualnie biało-czerwoni byli karani cztery razy, ekipa z Ameryki Północnej sześć.

- Czy trener zwraca nam uwagi na kartki? Nie otrzymaliśmy na razie takiego polecenia. Ale oczywiście wiemy, o co chodzi. Przed mistrzostwami dostaliśmy informację, że to ważna kwestia. Dlatego nawet na ławce rezerwowych uważamy, żeby za bardzo nie gestykulować w kierunku sędziów i nie dostać głupiej żółtej kartki. To może mieć dla nas duże znaczenie na koniec - mówił na konferencji prasowej Mateusz Wieteska.

A co z kartkami dla sztabu trenerskiego? "Na odprawie przedmeczowej uzyskałem informacje, że kartki dla członków sztabu nie są liczone do rankingu fair play" - napisał na Twitterze rzecznik kadry Jakub Kwiatkowski. To oznacza, że tylko piłkarze muszą uważać na swoje zachowanie.

Mecz Polska - Argentyna na żywo na sport.radiozet.pl w środę 30 listopada od godz. 20.

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter