Zamknij

Polacy już 4 razy wygrywali z aktualnymi mistrzami świata. Czas na Francję?

02.12.2022 08:14

Polscy piłkarze cztery razy w historii wygrywali mecze z drużynami, które w tamtym czasie piastowały urząd mistrza świata. W niedzielę kadra Czesława Michniewicza stanie przed okazją piątego spotkania, w którym zatriumfuje z aktualnymi mistrzami globu. Relacja na żywo z meczu Polska - Francja na sport.radiozet.pl w niedzielę 4 grudnia o godzinie 16:00.

Milik, Mila, Glik
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Po raz ostatni reprezentacja Polski pokonała aktualnego mistrza świata dosyć niedawno. 11 października 2014 drużyna prowadzona przez Adama Nawałkę walcząc w el. Euro 2016 pokonała Niemców w Warszawie 2:0. Wówczas zaledwie dwa miesiące wcześniej nasi zachodni sąsiedzi na MŚ w Brazylii zdobyli mistrzostwo świata.

Wielcy faworyci stworzyli mnóstwo sytuacji, ale nie byli skuteczni. Biało-czerwoni okazali się pod tym względem perfekcyjni. W 51. minucie Manuela Neuera pokonał Arkadiusz Milik, a w końcówce spotkania -  Sebastian Mila.  Dla polskich zawodników również kibiców ten mecz był wielkim wydarzeniem. Nie dość, że nigdy wcześniej nie wygrali z Niemcami, to na dodatek pierwszy raz od 14 lat zmierzyli się z reprezentacją, która była aktualnym mistrzem świata.

Poprzedni taki przypadek miał miejsce 23 lutego 2000 roku. Prowadzona wówczas przez Jerzego Engela reprezentacja Polski zagrała w towarzyskim spotkaniu w Saint-Denis z Francją, która półtora roku wcześniej wywalczyła Puchar Świata. Biało-czerwoni przegrali 0:1 po golu w 88. minucie Zinedine'a Zidane'a.

W przeszłości mecze Polaków z aktualnym mistrzami świata też nie należały do rzadkości. I czasami okazywały się zwycięskie. Pierwszym triumfem Polaków było starcie z Brazylią o trzecie miejsce mundialu 1974 w RFN. Gol Grzegorza Laty po wspaniałym rajdzie prawą stroną zapewnił drużynie Kazimierza Górskiego zwycięstwo 1:0 i pierwszy tak wielki sukces w historii polskiego futbolu.

MŚ 2022: Czy Polacy powstrzymają Francję?

Ważną datą biało-czerwonych był 1 czerwca 1978 roku, gdy w Buenos Aires piłkarze prowadzeni przez Jacka Gmocha zagrali z broniącymi tytułu Niemcami (wówczas RFN przyp.red.) podczas mistrzostw świata. Inauguracyjne spotkanie mundialu zakończyło się bezbramkowym remisem.

Ostatecznie obie drużyny wyszły z grupy, ale Niemcy nie zdołali obronić Pucharu Świata. Najlepsi okazali się wówczas gospodarze - Argentyńczycy, z którymi biało-czerwoni zmierzyli się w 1980 i 1981 roku. Oba towarzyskie spotkania odbyły się w Buenos Aires. W pierwszym Polacy ulegli 1:2, a drugie wygrali 2:1.

8 grudnia 1984 roku biało-czerwoni spotkali się w towarzyskim meczu w Pescarze z Włochami - mistrzami świata 1982. Podopieczni trenera Antoniego Piechniczka przegrali z gospodarzami 0:2. Prawie rok później - 16 l listopada 1985 - wzięli rewanż. Dzięki strzałowi z dystansu Dariusza Dziekanowskiego już w szóstej minucie wygrali w Chorzowie 1:0.

W sumie reprezentacja Polski czterokrotnie pokonywała zespół, który aktualnie królował na salonach futbolu międzynarodowego.

Mundial 2022: Mistrz świata na drodze biało-czerwonych do ćwierćfinału

W 1994 roku złote medale wywalczyli na stadionach USA piłkarze Brazylii. Tak się złożyło, że w czasie swojego panowania w światowym futbolu - czyli w ciągu kolejnych czterech lat - dwukrotnie zmierzyli się z Polakami. 29 czerwca 1995 roku Canarinhos wygrali w Recife 2:1 (bramkę dla Polski zdobył Andrzej Juskowiak), a 26 lutego 1997 roku w Goianie 4:2. Biało-czerwoni przegrywali wówczas już 0:4, ale w końcówce spotkania rozmiary porażki zmniejszyli Cezary Kucharski i Marek Citko.

loader

Zdarzało się, że aktualni mistrzowie świata grali z biało-czerwonymi towarzysko... dwukrotnie w ciągu kilku dni. Brazylijczycy, którzy wywalczyli tytuł w 1962 roku w Chile, przed rozpoczęciem kolejnego mundialu (w Anglii) pokonali Polaków 5 czerwca 1966 w Belo Horizonte 4:1 i trzy dni później w Rio de Janeiro 2:1.

Zwycięstwa reprezentacji Polski z aktualnym mistrzem świata:

  • 06.07.1974 - Polska - Brazylia 1:0 (MŚ)
  • 28.10.1981 - Argentyna - Polska 1:2 (towarzyski)
  • 16.11.1985 - Polska - Włochy 1:0 (towarzyski)
  • 11.10.2014 - Polska - Niemcy 2:0 (el. ME)

Relacja na żywo z meczu Polska - Francja odbędzie się na naszym portalu. Początek meczu w niedzielę 4 grudnia o godzinie 16:00.

RadioZET.pl/PAP