Zamknij

FIFA grozi kapitanom. Na początku meczów mogą posypać się kartki

21.11.2022 11:11

Harry Kane, Virgil van Dijk i kapitanowie pięciu innych drużyn narodowych mogą otrzymać żółte kartki za założenie tęczowej opaski - informują brytyjskie media. FIFA miała wydać zakaz używania opasek z napisem "One Love" podczas wszystkich spotkań MŚ 2022 w Katarze.

Harry Kane
fot. IMAGO/Imago Sport and News/East News

- Myślę, że jako zespół, sztab i organizacja daliśmy jasno do zrozumienia, że chcemy nosić opaskę z napisem "One Love". Wiem, że FA rozmawia z FIFA i jestem pewien, że do poniedziałkowego meczu podejmą decyzję - mówił kapitan reprezentacji Anglii Harry Kane. Selekcjoner Gareth Southgate dodał, że zawodnicy zamierzają tradycyjnie uklęknąć przed spotkaniem. Jak donosi m.in. "The Telegraph", decyzje owszem zapadły, ale nie takie, jakich spodziewali się przedstawiciele wicemistrzów Europy.

Według dziennikarzy podczas technicznego spotkania z przedstawicielami reprezentacji grających swoje mecze w poniedziałek, czyli Anglii, Iranu, Senegalu, Holandii, Stanów Zjednoczonych i Walii, delegat FIFA miał przekazać, że noszenie tęczowej opaski narusza międzynarodowe przepisy. "Żaden element [stroju czy sprzętu - red.] nie może być noszony ani używany na żadnym obszarze, jeśli FIFA uzna, że jest niebezpieczny, obraźliwy lub nieprzyzwoity, zawiera hasła polityczne, religijne lub osobiste, oświadczenia, obrazy lub w inny sposób nie są w pełni zgodne z regułami gry" - głosi regulamin.

Kartki z opaski "One Love"

Opaska "One Love" jest biała, ale jej kluczowym elementem jest serce w tęczowych kolorach. To symbol społeczności LGBTQ+, a jej noszenie przez kapitanów jest wyrazem wsparcia oraz jasnym sygnałem, że nie ma miejsca na dyskryminację osób bez względu na orientację seksualną. Zdaniem FIFA taka deklaracja nie jest zgodna z przepisami.

To nie wszystko. Zakaz to jedno, natomiast zdaniem "The Telegraph" złamanie tego punktu przepisów może być podstawą do pokazania kapitanom żółtych kartek na początku spotkania. W rezultacie już od pierwszej minuty musieliby uważać na swoje postępowanie na boisku, by nie zapracować na drugie napomnienie, skutkujące wykluczeniem. Ponadto dwie żółte kartki w dwóch odrębnych meczach oznaczają przymusową pauzę. Jeśli zatem kapitanowie założą opaskę "One Love" w dwóch pierwszych spotkaniach, na pewno nie zagrają w trzecim.

Mimo groźby kapitanowie Anglii, Holandii, Belgii, Walii, Danii, Niemiec oraz Szwajcarii nie zamierzają porzucić swoich zamiarów. - Z mojego punktu widzenia nic się nie zmieniło. Jeśli dostanę kartkę za jej noszenie, będziemy musieli o tym porozmawiać - wyznał lider Holandii Virgil van Dijk.

Połowa drużyn, które zamierzają stosować opaskę "One Love", zagra w poniedziałek. Anglia zmierzy się z Iranem, Holandia z Senegalem, a Stany Zjednoczone z Walią. Relacje na żywo ze wszystkich meczów MŚ 2022 na sport.radiozet.pl.

loader

RadioZET.pl/The Telegraph/goal.com