,

Katar wykiwał sponsora mundialu. Na stadionach zabraknie alkoholu

18.11.2022 19:00

Podczas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze kibice nie będą mogli kupić piwa na stadionie. Miejscowe władze i FIFA cofnęły wcześniejsze decyzje, mimo iż jednym ze sponsorów turnieju jest producent złocistego napoju, Budweiser.

Pawilony z piwem w Katarze
fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Katar, ubiegając się o organizację MŚ 2022, zgodził się szanować partnerów handlowych FIFA i podpisywał kontrakty po wygranej w głosowaniu w 2010 roku. Tymczasem na dwa dni przed turniejem jeden ze sponsorów, producent piwa - firma Budweiser, został oszukany przez miejscowe władze i FIFA. Wcześniej podjęto decyzję o możliwości sprzedaży piwa alkoholowego w obrębie biletowanego obwodu otaczającego każdy z ośmiu stadionów na trzy godziny przed każdym meczem i godzinę po nim. W piątek wycofano się z tego postanowienia.

"Po rozmowach między władzami kraju gospodarza mistrzostw a FIFA" zdecydowano o "usunięciu punktów sprzedaży piwa z obrzeży stadionów" i "skoncentrowaniu dystrybucji napojów alkoholowych" w strefach kibica i autoryzowanych lokalach, precyzuje komunikat prasowy, nie podając powodów takiej decyzji.

MŚ 2022: Piwo tylko w strefach kibica

Oficjalna strefa kibica FIFA została zlokalizowana w śródmiejskim parku Al-Bidda, gdzie nawet 40 tysięcy fanów może gromadzić się, by oglądać mecze na gigantycznych ekranach. Cena za półlitrową butelkę piwa została tam ustalona na poziomie 14 dolarów.

W Katarze, kraju muzułmańskim, obowiązuje ścisła kontrola sprzedaży alkoholu, którego spożywanie jest zakazane w miejscach publicznych.

Goście odwiedzający Katar nie mogą wwozić alkoholu, nawet zakupionego w strefach wolnocłowych, a większość nie może kupować alkoholu w jedynym w kraju sklepie monopolowym. Mogą go tam nabywać jedynie osoby posiadające specjalne zezwolenie i tylko w określonych limitach. Alkohol jest sprzedawany w barach w niektórych hotelach, gdzie piwo kosztuje około 15 dolarów za pół litra.

loader

RadioZET.pl/PAP