Zamknij

Kolejna ofiara mundialu w Katarze. Pracownik zginął w trakcie fazy grupowej

08.12.2022 07:34

FIFA potwierdziła śmierć pracownika budowlanego z Filipin podczas mistrzostw świata w Katarze. Mężczyzna uległ wypadkowi w trakcie prac remontowych w hotelu, w którym mieszkała ekipa Arabii Saudyjskiej.

MŚ 2022. Kolejna ofiara mundialu. Pracownik zginął w trakcie fazy grupowej
fot. Kamran Jebreili/Associated Press/East News

O sprawie poinformował amerykański serwis sportowy "The Athletic", a jego doniesienia potwierdziła FIFA. "Jesteśmy głęboko zasmuceni tą tragedią, nasze myśli kierujemy do rodziny zmarłego, której składamy wyrazy współczucia" - przekazały służby prasowe FIFA.

Szczegóły zdarzenia i informacje dot. zmarłego może przekazać tylko katarski rząd. Według "The Athletic" to ok. 40-letni mężczyzna o imieniu Alex, który spadł z rampy dla wózków widłowych i uderzył głową o beton. "The Athletic został poinformowany przez wielu informatorów, których nazwisk nie ujawnia, aby chronić ich pracę i bezpieczeństwo, że Filipińczyk zmarł na terenie obiektu podczas fazy grupowej turnieju. Ludzie pracujący na miejscu powiedzieli, że miał na imię Alex. Na miejsce przyleciał helikopter medyczny, jednak mężczyzny nie udało się uratować" - czytamy na portalu.

Według informatorów "The Athletic" pracownik nie miał na sobie uprzęży bezpieczeństwa w momencie zdarzenia. Nie wiadomo, czy firma zapewniła mu taką uprząż.

Katar nie bada przypadków śmierci pracowników 

Według organizacji zajmujących się prawami człowieka, dokładna liczba osób, które zginęły w trakcie prac przy mundialu nie będzie znana, bo władze Kataru nie zbadały przyczyn śmierci wielu z nich, twierdząc, że zmarli z przyczyn naturalnych.

Samo ministerstwo pracy Nepalu twierdzi, że od czasu przyznania Katarowi praw do organizacji mundialu, czyli od 2010 roku, zmarło w tym kraju 2100 jego obywateli. 

RadioZET.pl/PAP/pp/ co/