Zamknij

Kibice Maroka znów wywołali zamieszki. "Tańczyli na autach, rzucali w autobusy"

06.12.2022 22:46

Policja ewakuowała plac Mercatorplein w Amsterdamie i Kruisplein w Rotterdamie ze względu na zamieszki, jakie wybuchły tam po awansie Maroka do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze - podały we wtorek wieczorem holenderskie media. Funkcjonariusze musieli interweniować również w Hadze, gdzie zatrzymano trzy osoby.

Maroko - Hiszpania. Zamieszki w Holandii po awansie Maroka
fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Przegrana Hiszpanii z Marokiem spowodowała wybuch entuzjazmu kibiców marokańskiej drużyny w wielu holenderskich miastach. Z informacji mediów wynika, że najbardziej niebezpiecznie było w stolicy, a także w Hadze i Rotterdamie. Wszędzie tam musiała interweniować policja. Setki młodych ludzi, w większości arabskiego pochodzenia, zgromadziły się na Mercatorplein w Amsterdamie. Rzeczniczka policji w Amsterdamie powiedziała portalowi RTL Nieuws, że rzucają oni fajerwerkami w autobusy, a także tańczą na samochodach.

Stołeczna policja napisała wieczorem na Twitterze, aby wszyscy opuścili Mercatorplein i dodała, że funkcjonariusze będą „działać przeciwko przestępcom”. Na miejsce przybyła specjalna jednostka policji z psami i armatką wodną. Plac został zamknięty i - jak podaje rozgłośnia NPO radio 1 - „wiele osób zostało aresztowanych”. Podobnie napięta sytuacja miała miejsce na Kruisplein w Rotterdamie; tam również policja ewakuowała plac w centrum miasta.

Portal NOS podał wieczorem, iż policja zatrzymała w Hadze trzy osoby. Stało się to po tym, jak funkcjonariusze nakazali opuszczenie Schilderswijk, gdzie zebrały się setki kibiców Maroka, a część osób odmówiła rozejścia się. Z informacji portalu wynika, iż niespokojnie jest w Bredzie na południu kraju oraz w Utrechcie w środkowej Holandii. Na razie nie ma informacji o zamieszkach w tych miastach.

Maroko - Hiszpania. Zamieszki w Holandii po meczu 1/8 finału MŚ

Zamieszki wybuchły także po zwycięstwie Maroka nad Kanadą podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Mecz odbył się w ostatni czwartek. W Hadze policja zatrzymała sześć osób, jeden funkcjonariusz został ranny.

Wcześniej doszło do starć sił bezpieczeństwa z agresywnymi kibicami po meczu Maroko-Belgia. Konieczna była interwencja specjalnych oddziałów policji, aby opanować agresywnych kibiców zwycięskiego zespołu w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie. Zatrzymano kilka osób, a dwóch rannych policjantów trafiło do szpitala.

RadioZET.pl/Andrzej Pawluszek/apa/ ap/PAB