Zamknij
Iranka upamiętniła Mahsę Amini
  • Iranka upamiętniła Mahsę Amini
  • Iranka upamiętniła Mahsę Amini
  • Iranka upamiętniła Mahsę Amini
  • 3 Zobacz
fot. GIUSEPPE CACACE/AFP/East News

Zdjęcie  przedstawiające kibickę reprezentacji Iranu, która tuż przed spotkaniem z Walią trzymała koszulkę z imieniem i nazwiskiem Mahsy Amini, może przejść do historii MŚ. Trykot upamiętnia 22-latkę zatrzymaną przez irańską policję z powodu "niewłaściwego nakrycia głowy". Amini w niewyjaśnionych okolicznościach zmarła w areszcie.

Kobieta, która upamiętniła Mahsę Amini, nosiła makijaż z wyraźnie zaznaczonymi czerwonymi łzami w pobliżu oczu. Nawiązywał on to historii 22-letniej Kurdyjki z Iranu: dziewczyna została zatrzymana we wrześniu przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które - zdaniem funkcjonariuszy - niedostatecznie zasłaniało jej włosy.

Mahsa Amini w niejasnych okolicznościach w areszcie zapadła w śpiączkę i zmarła, a jej śmierć doprowadziła do wybuchu największych protestów w Iranie od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku.

Więcej na ten temat:  22-latka z Iranu zmarła po pobiciu przez policję. W kraju fala protestów. "Śmierć dyktatorowi"

W związku z protestami w kraju reprezentanci Iranu pomimo niebezpieczeństwa grożącego ich rodzinom zdecydowali się nie śpiewać hymnu państwowego. Przed mundialem niektórzy piłkarze byli ścigani przez policję i aresztowani za choćby drobne wsparcie dla protestów, takie jak np. zamieszczenie wpisu na Twitterze czy Facebooku. 

Iran pokonuje Walię. Gol w 101 minucie 

Iran w swoim drugim meczu na MŚ pokonał Walię 2:0, choć po 90. minutach utrzymywał się bezbramkowy remis. Bramki dla drużyny z Bliskiego Wschodu padły w 98 i 101 minucie meczu. 

RadioZET.pl/PAP