Irańczycy bez pomysłu na pokonanie Amerykanów. USA w 1/8 finału mundialu

29.11.2022 22:00

Mecz Iranu z USA, który nazywano "spotkaniem podwyższonego ryzyka" na boisku nie był tak gorący, jak wielu oczekiwało.  Persowie przez cały mecz nie stworzyli sobie dogodnej sytuacji, a Amerykanom do wygranej wystarczyła jedna stuprocentowa okazja.

Reprezentacja Iranu

Mecz Iranu z USA miał nie tylko znaczenie polityczny, ale także, a raczej przede wszystkim znaczenie sportowe. Przed meczem było wiadomo, że drużyna, która wygrywa spotkanie awansuje do 1/8 finału MŚ, a przegrany odpada z turnieju. W przypadku remisu i wygranej Walii z Anglią to drużyna Garetha Bale’a zostałaby na turnieju.

Zawodnicy walczyli więc o awans. Z dużo większym zapałem w spotkanie weszła drużyna USA, która częściej atakowała, wykorzystując Weaha i Desta po prawej stronie, Robinsona po lewej i wszędobylskiego Pulisicia. Jednak dobrych okazji brakowało. Amerykanie byli jednak konkretni, bo już pierwsza groźna sytuacja stworzona przez nich zakończyła się golem.

Akcję bramkową świetnie napędził Weston McKennie, który zagrał do Sergino Desta. Wypożyczony z Barcelony obrońca z prawego skrzydła wbił piłkę w pole karne, a tam nabiegł na nią Pulisic i z bliska trafił do siatki. Zawodnik Chelsea zdobycie bramki okupił urazem: po strzale nabił się na kolano bramkarza Iranu, długo nie podnosił się z murawy, a po przerwie nie wyszedł już na boisko.

Irańczycy bez inicjatywy

Irańczycy groźniej zaatakowali dopiero w drugiej połowie. Ezatolahi uderzał z dystansu, a wcześniej miał też okazję, by wykończyć dobre podanie wszerz pola karnego, posłane przez Gholizadeha. Dogodnych okazji było jednak jak na lekarstwo. Do 90. minuty Irańczycy oddali łącznie 2 strzały, z których oba były niecelne. Amerykanie próbowali częściej (11 strzałów, 4 celne), choć większość tych prób miała miejsce w pierwszej połowie. Po przerwie reprezentacja USA oddała 1 niecelny strzał, ale dzięki trafieniu Christiana Pulisica nie musieli drżeć o wynik.

Ostatecznie Amerykanie dowieźli zwycięstwo do końca spotkania. Awans z grupy B wywalczyły drużyny, które zanotowały wygrane – Anglia (3:0 z Walią) i USA (1:0 z Iranem). Amerykanie w 1/8 finału zagrają z Holandią, a Anglicy z Senegalem.