Zamknij

Problemy Argentyny po MŚ. Wszczęto postępowanie

13.01.2023 20:57

FIFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec argentyńskiej federacji piłkarskiej (AFA). Wszystko przez niesportowe zachowanie działaczy oraz piłkarzy po finale mistrzostw świata w Katarze. Wcześniej za przyśpiewki kibiców Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej przyjrzała się reprezentacji Meksyku po meczu z Polską.

Lionel Messi
fot. IMAGO/David Klein/Imago Sport and News/East News

W finale mistrzostw świata w Katarze Argentyńczycy pokonali po rzutach karnych Francję 4:2. Po 90 minutach Albicelestes remisowali z Trójkolorowymi 2:2, a po dogrywce było 3:3. Wszystkie bramki dla drużyny Diddiera Deschampsa zdobył Kylian Mbappe, który został królem strzelców turnieju.

FIFA nie wymieniła, do jakich dokładnie incydentów doszło na murawie po zakończeniu meczu, które mogą podlegać ewentualnej karze. Media przypominają m.in. apel o "minutę ciszy" dla Mbappe w argentyńskiej szatni, ostentacyjne okazywanie radości przed przedstawicielami Francuskiej Federacji Piłkarskiej (FFF) czy też lekceważące dla dziennikarzy przyśpiewki piłkarzy w strefie mieszanej.

loader

Postępowanie dyscyplinarne wszczęto także wobec federacji Chorwacji z tytułu naruszenia przepisów dotyczących dyskryminacji oraz porządku i bezpieczeństwa.

Argentyna pod lupą FIFA po MŚ w Katarze

Jednocześnie FIFA wydała już postanowienia w sprawie trzech innych federacji, w tym meksykańskiej. Będzie ona musiała zapłacić grzywnę w wysokości 100 tysięcy franków szwajcarskich w związku z obraźliwymi przyśpiewkami kibiców podczas meczów fazy grupowej z Polską (0:0) oraz Arabią Saudyjską (2:1). Dodatkowo nałożono zakaz wpuszczania na stadion publiczności na jeden mecz seniorskiej reprezentacji, choć ta ostatnia kara jest w zawieszeniu.

Ponadto nakazano częściowe zamknięcie stadionów na jeden mecz federacjom Ekwadoru i Serbii, na które nałożono również grzywny w wysokości, odpowiednio, 20 tys. i 50 tys. franków.

RadioZET.pl/PAP