Zamknij

FIFA przedstawiła raport tajnej komisji ws. MŚ. W Katarze doszło do korupcji?

24.12.2022 12:03

W trakcie mistrzostw świata w Katarze działała tajna komisja FIFA, która miała badać wszelkie potencjalne zagrożenia związane ze sprzedażą meczów. Pięć dni po zakończeniu mundialu ujawniono raport na ten temat.

Muntari Mohhammed
fot. IMAGO/Bagu Blanco / PRESSINPHOTO/Imago Sport and News/East News

Przed mistrzostwami świata 2022 w Katarze światowe media informowały, że gospodarze mogli przekupić kilku piłkarzy reprezentacji Ekwadoru, by celowo przegrali na inaugurację 0:1. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem ekipy z Ameryki Południowej 0:2, a Katarczycy odpadli z mundialu po fazie grupowej z dorobkiem zera punktów.

FIFA najwyraźniej poważnie potraktowała te doniesienia i utworzyła specjalną grupę ds. uczciwości rywalizacji. Miała za zadanie wykrycie zagrożeń i zapobieganie ewentualnym zjawiskom korupcyjnym. Jej działania były tajne i dopiero po pięciu dniach poznaliśmy oficjalny raport. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Raport komisji FIFA ws. sprzedaży meczów w MŚ

"W żadnym z 64 meczów rozegranych podczas turnieju nie zidentyfikowano przypadków manipulacji wynikiem spotkania. [...] Komisja zakończyła pracę 22 grudnia. Do zadań grupy należało: analiza raportów z legalnych rynków zakładów, przeprowadzenie dochodzenia w wielu jurysdykcjach oraz przegląd nadzoru miejsc rozgrywania meczów pod kątem wszelkich podejrzanych zachowań" - napisano.

FIFA jest zadowolona z działań grupy. Już zapowiedziano, że będzie ona funkcjonować również przy okazji innych dużych turniejów, by zminimalizować ryzyko zajścia nieprawidłowości.

MŚ 2022 w Katarze zakończyły się w niedzielę 18 grudnia. W finale Argentyna pokonała Francę w serii rzutów karnych 4-2. W regulaminowym czasie było 3:3.

loader

RadioZET.pl/sport.pl