Zamknij

FIFA chce ukarać reprezentację. Wszystko przez kibiców

29.11.2022 23:13

Jak poinformowała w środę Chorwacka Federacja Piłkarska, FIFA wszczęła wobec niej postępowanie w związku z "dyskryminacyjnym i ksenofobicznym zachowaniem niektórych chorwackich kibiców podczas meczu z Kanadą" na mistrzostwach świata 2022 w Katarze. Na razie nieznane są konsekwencje, jakie grożą związkowi.

Chorwaccy kibice
fot. OZAN KOSE/AFP/East News

FIFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Chorwackiej Federacji Piłkarskiej (HNS) w związku z obraźliwymi okrzykami chorwackich kibiców pod adresem kanadyjskiego bramkarza serbskiego pochodzenia podczas niedzielnego meczu mistrzostw świata 2022 w Katarze - poinformowała HNS.

Decyzja FIFA wynika z "dyskryminacyjnego i ksenofobicznego zachowania niektórych chorwackich kibiców podczas meczu z Kanadą oraz ze względu na banery o tej samej treści" – napisano w komunikacie HNS.

FIFA chce ukarać reprezentację Chorwacji

W niedzielę Chorwaci wygrali z Kanadyjczykami i wyeliminowali ich z turnieju w Katarze. Kanadyjskiej bramki bronił Milan Borjan, urodzony w Chorwacji Serb, który jako dziecko uciekł z kraju podczas wojny w latach 1991-1995.

Jeden z transparentów - "Knin 95 – nikt tak nie ucieka, jak Borjan" - odnosił się do operacji wojskowej sił chorwackich w 1995 roku, która zakończyła wojnę w Chorwacji i doprowadziła do ucieczki z kraju ponad 200 tys. Serbów. Wśród nich była rodzina Borjana. Borjan nigdy nie ukrywał swojego serbskiego pochodzenia i od kilku lat jest związany z serbskim klubem Crvena Zvezda.

Piłkarze Chorwacji, wicemistrzowie świata z 2018 roku, prowadzą w grupie F mundialu w Katarze, po remisie z Marokiem 0:0 i wygranej z Kanadą 4:1. W ostatniej kolejce fazy grupowej zagrają z Belgią.

loader

RadioZET.pl/PAP