Błyskawicznie zdobyty gol dał awans mistrzom Afryki. Bezradność Ekwadoru

29.11.2022 18:00

Ekwadorczycy przegrali z Senegalem 2:1 i odpadli z mistrzostw świata. Mistrzowie Afryki remisowali już z drużyną Gustavo Alfaro 1:1, ale odpowiedzieli błyskawicznie, po minucie od straty wyrównującej bramki.

Angelo Preciado

Reprezentacja Ekwadoru w dotychczasowych meczach fazy grupowej MŚ 2022 nie przegrała, a do tego niespodziewanie zremisowała z Holandią 1:1. Z tego powodu wielu spodziewało się, że drużyna Gustavo Alfaro utrzyma przewagę punktową nad Senegalem i awansuje do 1/8 finału. Ekwador zapewniłby sobie awans nawet w przypadku remisu. Wtorkowy mecz pokazał, że drużyna z Ameryki Południowej za wcześniej była chwalona - przez pierwszą połowę nie stworzyła sobie żadnej sytuacji, a nawet nie miała celnego strzału.

Sporo okazji tworzył sobie Senegal. Ndiaye i Sarr mieli sytuacje, które powinni wykorzystać, ale za każdym razem brakowało dobrych decyzji przed strzałem. Ostatecznie, mistrzowie Afryki trafili do siatki Galindeza z rzutu karnego. Sędzia Clement Turpin pokazał na 11 metr po tym, jak Sarr wbiegł w szesnastkę, wypuścił sobie piłkę i został powalony przez rywala. Rzut karny wykorzystał sam sfaulowany.

Ekwador wyrównuje, Senegal zdobywa gola po minucie

Ekwadorczycy w drugiej połowie zaczęli atakować, choć konkretnych okazji dalej brakowało. Do bramki Edouarda Mendy'ego udało się trafić po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłka zagrywana z narożnika boiska dotarła do Felixa Torresa, który zgrał do osamotnionego Moisesa Caicedo. Zawodnik Brighton z bliska trafił do siatki. Wynik remisowy dawał awans Ekwadorczykom.

Problem w tym, że Senegal wyrównał już po minucie. Piłka dośrodkowana z rzutu wolnego poleciała w pobliże 11. metra, odbiła się od obrońcy Ekwadoru i trafiła pod nogi Kalidou Koulibaly'ego, który pokonał Galindeza.

W drugim rozgrywanym we wtorek meczu grupy A Holandia pokonała Katar 2:0. Senegal w 1/8 finału zagra z 1 drużyną grupy B (Anglia/Walia/USA/Iran). Holandia zmierzy się z liderem tej grupy.

Ekwador - Senegal 1:2.  (Moises Caicedo 67' - Ismaila Sarr 44'K, Koulibaly 70)