,

Co się musi stać, żeby Polacy wyszli z grupy? Jest kilka scenariuszy

30.11.2022 07:06

Reprezentacja Polski jest bliska awansu do fazy pucharowej mistrzostw świata 2022 w Katarze. Co się musi stać, aby biało-czerwoni zapewnili sobie grę w 1/8 finału mundialu? Wszystko rozstrzygnie się w ostatniej kolejce fazy grupowej.

reprezentacja Polski
fot. PAP/EPA

Polscy piłkarze pokonali w drugim występie na mundialu w Katarze reprezentację Arabii Saudyjskiej 2:0. Gole na wagę zwycięstwa zdobyli Piotr Zieliński i Robert Lewandowski. Dzięki wygranej biało-czerwoni zostali liderem w grupie C. Druga jest Argentyna, która w swoim spotkaniu drugiej kolejki pokonała Meksyk 2:0.

Kiedy Polska zapewni sobie awans do 1/8 finału?

Pierwszy wariant awansu reprezentacji Polski do 1/8 finału mistrzostw świata zakłada zwycięstwo w ostatniej kolejce z Argentyną. Wtedy biało-czerwoni wejdą do fazy pucharowej bez względu na wynik drugiego meczu naszej grupy (Meksyk - Arabia Saudyjska). Drugi wariant, który pozwoli Polsce awansować, to remis w meczu z Argentyną. Wtedy też biało-czerwoni nie będą musieli oglądać się na rezultat starcia Meksyku z Arabią.

Co się jednak stanie, jeśli Robert Lewandowski i spółka przegrają z Argentyną? Wtedy pewny awans będzie mieć drużyna z Lionelem Messim w składzie. Reszta zależeć będzie od wyniku meczu Meksyk - Arabia Saudyjska. Jeśli wygra Meksyk, to będzie mieć na koncie 4 punkty - tyle samo co reprezentacja Polski. O awansie do 1/8 finału zdecyduje różnica goli. Może jednak zdarzyć się tak, że Meksyk wygra 2:0, a Polska przegra 0:2. Wtedy liczyć się będą kartki. Aktualnie lepsza w tej statystyce jest Polska, która uzbierała tylko 4 żółte kartoniki przy 6 rywali.

Jeśli w meczu Meksyk - Arabia Saudyjska padnie remis, 4 punkty na koncie będzie mieć drużyna z Azji, tyle samo co Polska. W takiej sytuacji decydować będą bramki.

ZOBACZ: MŚ 2022: Co decyduje o kolejności w grupie? Zasady awansu

Najgorszy scenariusz dla reprezentacji Polski

Najgorzej dla reprezentacji Polski będzie, gdy ta przegra z Argentyną, a Arabia Saudyjska pokona Meksyk. Wtedy Arabia i Argentyna awansują z 6 punktami na koncie. Polska z 4 "oczkami" zakończy grupę na trzeciej pozycji i pożegna się z turniejem.

Tak prezentuje się aktualna tabela:

Miejsce Drużyna Mecze Wygrane Remisy Przegrane Bramki Punkty
1. Polska 2 1 1 0 2:0 4
2. Argentyna 2 1 0 1 3:2 3
3. Arabia Saudyjska 2 1 0 1 2:3 3
4. Meksyk 2 0 1 1 0:2 1

Mecz Polska - Argentyna na żywo już w środę od godziny 20.00. O tej samej porze rozpocznie się starcie Meksyku z Arabią Saudyjską.

RadioZET.pl