Zamknij
Zamieszki w Amsterdamie
  • Zamieszki w Amsterdamie
  • Zamieszki po meczu Belgia - Maroko (6)
  • Zamieszki po meczu Belgia - Maroko (3)
  • 11 Zobacz
fot. PAP/EPA

Zniszczone witryny sklepowe, podpalone samochody i kilkanaście zatrzymanych osób - to efekt zamieszek, do których doszło w Brukseli w trakcie i po meczu MŚ 2022 Belgia - Maroko (0:2). Niespokojnie było też w trzech holenderskich miastach.

Reprezentacja Maroka niespodziewanie pokonała w drugim meczu MŚ 2022 trzecią drużynę poprzedniego mundialu, Belgię 2:0. Na listę strzelców wpisali się wprowadzeni z ławki Abdelhamid Sabiri oraz Zakaria Aboukhlal. Niestety część kibiców afrykańskiej drużyny w ramach świętowania triumfu postanowiła zniszczyć belgijską stolicę i trzy holenderskie miasta.

W Brukseli, przede wszystkim w dzielnicy Molenbeek, mieszka duża społeczność marokańska. Jeszcze podczas meczu fani marokańskiego zespołu wybijali witryny sklepowe i rzucali petardami w samochody lub je podpalali, a później zaatakowali także policjantów. Jak powiedziała rzeczniczka stołecznej policji, niektórzy z kibiców byli uzbrojeni w pałki. - Jedna z odpalonych przez nich petard raniła w twarz dziennikarza - poinformowała rzeczniczka.

Belgia - Maroko: zamieszki po meczu MŚ 2022

Policja zablokowała okoliczne ulice i zamknęła stacje metra, aby uniemożliwić rozszerzanie się zamieszek. Poprosiła także mieszkańców o unikanie centrum miasta, aby umożliwić służbom wykonywanie swojej pracy. Siły porządkowe użyły przeciwko agresywnym kibicom armatek wodnych i gazu łzawiącego, zatrzymano kilkanaście osób. Spokój udało się przywrócić dopiero wieczorem, około godz. 19.

Belgia - Maroko: niespokojnie w Holandii

Wieczorem zamieszki wybuchły z kolei w trzech holenderskich miastach. W Rotterdamie około 500 kibiców, głównie pochodzenia marokańskiego, zaatakowało policjantów petardami i butelkami. Podczas starć rannych zostało dwóch policjantów. Zatrzymano tam kilka osób. Kilkanaście kolejnych policja zatrzymała w Amsterdamie i Hadze, gdzie również doszło do zamieszek z udziałem kibiców marokańskiej drużyny.

Porządek na ulicach trzech holenderskich miast udało się przywrócić policji dopiero w późnych godzinach wieczornych.

RadioZET.pl/PAP