Eriksen wyrzucił na murawę instrukcję od trenera. Trafiła ona w ręce rywali

02.12.2022 19:34

Reprezentacja Australii sensacyjnie awansowała do 1/8 finału MŚ 2022 kosztem faworyzowanej Danii. Wpływ na ich postawę w końcówce mogło mieć absurdalne zachowanie lidera Skandynawów Christiana Eriksena, który w zasadzie podarował rywalom plan na ostatnie minuty.

Kompromitacja Eriksena

Reprezentacja Danii, półfinalista mistrzostw Europy 2020 (2021), po dwóch kolejkach MŚ 2022 miała na koncie jeden punkt i w ostatniej kolejce nie tylko musiała pokonać Australię, ale jeszcze liczyć na postawę fair kadry Francji albo uzyskanie lepszego bilansu bramek od Tunezji. Żaden z tych warunków nie został spełniony. Przede wszystkim Skandynawowie nie mogli sami sobie, przegrywając z Australią 0:1. Jedynego gola w 60. minucie zdobył Mathew Leckie.

Trener Duńczyków Kasper Hjulmand chciał pomóc zespołowi z ławki. W 69. minucie wprowadził do gry dwóch napastników - Andreasa Corneliusa i Roberta Skova. Ten drugi otrzymał od szkoleniowca kartkę z instrukcją, którą po wejściu na murawę przekazał liderowi kadry Christianowi Eriksenowi. Później doszło do absurdalnej sytuacji, która nie powinna była się przytrafić tak doświadczonemu zawodnikowi.

Eriksen został instrukcję od trenera - wideo

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z przekazania instrukcji. Następnie Eriksen wyrzucił kartkę na murawę. Znalazł ją napastnik "Socceroos" Mitchell Duke, który zaniósł ją do swoich trenerów. Ci natychmiast dokonali roszad i przetasowania w ustawieniu drużyny.

Co było na kartce? Prawdopodobnie zadania dla graczy ofensywnych i zmiana taktyki na bardziej ofensywną. Duńczycy po utracie gola nie mieli już czego bronić. Musieli za to zdobyć dwa gole, ale zachować szanse na awans. Australia się jednak obroniła i to ona zagra z Argentyną w 1/8 finału MŚ 2022.