Argentyna mistrzem świata! To był jedyny taki finał w historii

18.12.2022 18:53

Argentyna została mistrzem świata 2022. W finale mundialu w Katarze Albicelestes po remisie 3:3 pokonali w rzutach karnych Trójkolorowych 4:2.

Argentyna - Francja na żywo

Argentyna w pierwszej połowie finału zdominowała Francuzów. Albicelestes narzucili Trójkolorowym swój styl gry, zadomawiając się na połowie obrońców tytułu. W 9. minucie doszło do groźnej sytuacji z udziałem Hugo Llorisa, w którego wparował Romero. Bramkarz Tottenhamu potrzebował pomocy medycznej, ale mógł kontynuować grę.

Mimo że Francuzi byli przy piłce, to Argentyńczycy stwarzali sobie groźne sytuacje, ale Lloris pozostał czujny. Mistrzowie globu byli totalnie wycofani, szukając sposobu na sforsowanie obrony rywali. Tymczasem w 21. minucie Angel di Maria zamarkował strzał, wpadając w pole karne. W tym czasie Ousmane Dembele podciął przeciwnika, a Szymon Marciniak bez wahania odgwizdał rzut karny. Jedenastkę na bramkę zamienił Lionel Messi, posyłając piłkę do siatki spokojnym uderzeniem w prawy dolny róg bramki.

Gra pozostawała otwarta, ale to Argentyńczycy byli bliżej zdobycia drugiego gola niż Francja wyrównania. W 36. minucie podopieczni Lionela Scaloniego podwyższyli rezultat spotkania. Messi popisał się precyzyjnym podaniem do niepilnowanego di Marii, a ten pewnym strzałem pokonał Llorisa.

Mbappe utrzymał Francuzów przy życiu w finale MŚ 2022

Argentyna na nic nie pozwalała Les Bleus, którzy nie potrafili znaleźć sposobu na zagrożenie bramce Martineza. Pod koniec pierwszej części gry na sytuację na murawie musiał zareagować Didier Deschamps, przeprowadzając podwójną zmianę, gdzie za Oliviera Giroud i Dembele pojawili się Kolo Muani i Marcus Thuram. Mimo to obrońcy Pucharu Świata nie wiedzieli, jak mogą ukąsić zespół z Ameryki Południowej.

Po zmianie stron we francuskiej drużynie wciąż było nerwowo, co było widać po prostych błędach popełnianych na boisku. Francuzi nie mieli chwili wytchnienia - od razu po przejęciu piłki byli osaczeni. W 71. minucie zryw Trójkolorowym dał Kylian Mbappe, oddając soczysty strzał z 16. metra, po którym futbolówka minęła poprzeczkę argentyńskiej bramki. Zawodnicy z Ameryki Południowej grali już zdecydowanie niżej i dawali się zamknąćna własnej połowie. Z kolei obrońcy tytułu napędzali swoje ataki. W końcu mistrzowie świata dźwignęli się po jednym, jedynym błędzie spowodowanym zmęczeniem Otamendiego, który sfaulował w obrębie szesnastki Kolo Muaniego. Marciniak bez wahania podyktował jedenastkę, którą na gola kontaktowego zamienił Mbappe, posyłając piłkę w lewy dolny róg bramki.

Nie minęło nawet 60 sekund, a Francuzi doprowadzili do remisu. Znów bramkę zdobył Mbappe, który oddał fantastyczny strzał z woleja, pokonując Martineza po raz drugi. To był niebywały powrót Les Bleus. Francja przejęła inicjatywę, a Argentyńczycy byli potwornie zmęczeni, wkładając wcześniej w ten finał MŚ mnóstwo sił. Ostatecznie po regulaminowym czasie gry był remis 2:2 i potrzebna była co najmniej dogrywka.

Na początku pierwszej części Francja była aktywniejsza i agresywniejsza, a Argentyna wyraźnie gasła. Jednak na sam koniec znakomite sytuacje miał Lautaro Martinez. Najpierw po kapitalnym podaniu w pole karne zbyt długo zwlekał z uderzeniem i został zablokowany. Po chwili znów oddawał strzał z pola karnego, ale nie trafił z ostrego kąta.

W drugiej części dodatkowego czasu finału mundialu 2022 Argentyna szukała swojej szansy i znalazła ją w 109. minucie. Lautaro Martinez huknął na bramkę Llorisa, ale golkiper Tottenhamu wybronił uderzenie, ale przy dobitce Lionela Messiego był bezradny, a piłka przekroczyła linię bramkową mimo próby wybijania jej przez jednego z obrońców.

Argentyna mistrzem świata, zdecydowały rzuty karne

Argentyńczycy zyskali witalność i ruszyli za ciosem, ale i Francuzi próbowali podkręcić tempo. W 116. minucie Szymon Marciniak ponownie podyktował rzut karny dla drużyny Didiera Deschampsa. Po strzale Mbappe Montiel zablokował jego uderzenie ręką. Jedenastkę znów wykonywał napastnik PSG, kompletując hat-tricka w finale mistrzostw świata. Na sam koniec kropkę nad i mógł postawić Kolo Muani, który znalazł się sam na sam z Emiliano Martinezem, ale górą w tym pojedynku był argentyński golkiper. Finalnie o mistrzostwie świata zadecydował konkurs rzutów karnych.

W serii jedenastek lepsi byli Albicelestes, którzy trafiali swoje próby (Messi, Dybala, Paredes i Montiel). Z kolei po stronie Trójkolorowych nie pomylił się Mbappe, ale Martinez obronił karnego Comana, a Tchouameni nie trafił w bramkę. Kolo Muani jeszcze utrzymał Francuzów przy życiu, ale decydujące słowo należało do zespołu Lionela Scaloniego, którzy po 36 latach po raz trzeci w swojej historii zostali mistrzami świata.

Argentyna - Francja 3:3 po dogrywce (2:2, 2:0), karne 4-2.

Bramki: 1:0 Lionel Messi (23-karny), 2:0 Angel Di Maria (36), 2:1 Kylian Mbappe (80-karny), 2:2 Kylian Mbappe (82), 3:2 Lionel Messi (109), 3:3 Kylian Mbappe (118-karny).